Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae)'nin yerli bir popülasyonuyla patlıcanda zararlı Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'ye karşı entegre mücadele stratejilerinin geliştirilmesi
Development of integrated pest management strategies against the pest Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) on eggplant using a native population of Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae)
  1. Tez No: 938894
  2. Yazar: GAMZE MERTOĞLU BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NABİ ALPER KUMRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Portakal yağı, neem yağı ve bir terpenoid karışımının da dahil olduğu uçucu yağların mikroemülsiyon formülasyonları, Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) mücadelesinde yüksek etkinlik göstererek önemli oranda ölüme neden olmuş ve yumurtlamayı azaltmıştır. Biyo-akarisitlerin kullanılmasının yanı sıra, biyolojik mücadele etmenleri de IPM'de T. urticae mücadelesinde umut vadetmektedir. Ancak, etkili avcı akar Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) ile bu akarisitlerin uyumlulukları henüz araştırılmamıştır. Mevcut çalışma, uçucu yağların mikroemülsiyon formülasyonlarının ve mikrobiyal kaynaklı madde milbemectinin patlıcan yaprakları üzerindeki farklı maruz kalma sürelerindeki öldürücü etkilerini değerlendirmiştir. A. swirskii üzerindeki göreceli uygunluklarını değerlendirmek için, kontrollü koşullar altında uçucu yağ formülasyonları için güvenli olduğu belirlenen 168 saatlik bekleme süresinden sonra maruz bırakılan A. swirskii üzerinde biyolojik gözlemler yürütülmüştür. A. swirskii dişilerinin ömrü uçucu yağ formülasyonlarıyla önemli ölçüde kısalmamışken, milbemectinle muamele edilen yapraklarda önemli ölçüde azalmıştır. Yaşam tablosu parametreleri, üreme ve ömrü uçucu yağ formülasyonlarıyla önemli ölçüde azalmamış olsa da milbemectinle muamele edilen yapraklarda azalmıştır Sera bulguları, terpenoid karışımı formülasyonunun 168 saatlik beklemeden sonra IPM programlarında A. swirskii'nin salınımıyla entegre edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The microemulsion formulations of essential oils, including orange oil, neem oil, and a terpenoid blend, have demonstrated high efficacy in controlling Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae), causing significant mortality and reducing egg-laying, Besides using bio-acaricides, biological control agents also show promise for T. urticae control in IPM programs. However, the compatibility of these acaricides with the effective predatory mite Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) remains unstudied. The current study evaluated the lethal effects of the microemulsion formulations of essential oils and the microbial-derived substance milbemectin at different exposure times on eggplant leaves. To evaluate their relative fitness on A. swirskii, biological observations were conducted on A. swirskii exposed after the 168-hour waiting period, which is determined safe for the essential oil formulations under controlled conditions. The longevity of A. swirskii females were not significantly shortened by essential oil formulations, while it was significantly reduced on leaves treated with milbemectin. Although two-sex life table parameters, longevity and fecundity were not significantly reduced by essential oil formulations, they reduced on milbemectin-treated leaves. The greenhouse findings showed the terpenoid formulation can be integrated with the release of A. swirskii in IPM after the 168-hour waiting.