Ankara merkezi atıksu arıtma tesisi su bölümü iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve çözüm önerileri
Identification and assessment of occupational health and safety risks at Ankara central wastewater treatment plant
  1. Tez No: 938895
  2. Yazar: SEBAHAT İLKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Doğal varlıkların korunması sürdürülebilir bir gelecek için her geçen gün daha fazla önem kazanırken; küresel iklim değişikliği, artan nüfus, sanayileşme, beslenme, barınma gibi ihtiyaçların artması sonucunda dünyada doğal kaynaklara ve suya talep giderek artmaktadır (Yıldırım ve diğerleri, 2019). Günümüzde artan su talebinin karşılanabilmesi ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için atık suyun artımı ve tekrar kullanımı her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Çevresel politikalarında desteğiyle sayıları artan atıksu arıtma tesislerinde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusuda iş kazası ve meslek hastalıklarının oluşmadan önlenmesi bakımından çok önemli hale gelmiştir. Çalışma koşulları ve fiziki yapıları nedeniyle“çok tehlikeli sınıf”ta yer alan atıksu arıtma tesislerinin arıtma işlemlerinde çok çeşitli ve yüksek riskler bulunmakta olup risk değerlendirmesi ile tehlikelerin belirlenip önleyici faaliyetlerle risklerin düşürülmesi ile iş kazası ve meslek hastalıklarındaki oranlar azaltılmaktadır. Bu çalışmada“Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, Su Bölümü”İSG açısından araştırılarak“Fine Kinney risk analizi yöntemi”ve“5x5 Matris risk analizi yöntemi”risk analizi metotları karşılaştırılmış ve atıksu arıtma tesisi için en uygun risk değerlendirme metotu seçilmiştir. Fine Kinney risk analiz yönteminin daha detaylı risk skoru vermesi nedeniyle 5x5 Matris yöntemine göre daha verimli bir yöntem olduğu tespit edilerek, çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the protection of natural resources is becoming increasingly important for a sustainable future, the global demand for natural resources and water is rising due to factors such as climate change, population growth, industrialization and increasing needs such as nutrition and shelter (Yildirim et. al, 2019). Today, the treatment and reuse of wastewater are becoming increasingly important to meet rising water demand and to ensure the sustainable use of water resources. Occupational Health and Safety (OHS) has become crucial for preventing workplace accidents and occupational diseases in wastewater treatment plants, the number of which is increasing with the support of environmental policies. Wastewater treatment processes involve various high-level risks and are classified as 'very dangerous' due to their working conditions and physical structures. The rates of workplace accidents and occupational diseases can be reduced by identifying hazards through risk assessments and mitigating these risks through preventive actions. This study investigates the 'Ankara Central Wastewater Treatment Plant, Water Section' in terms of Occupational Health and Safety (OHS). The 'Fine Kinney risk analysis method' and the '5x5 Matrix risk analysis method' were compared, and the most appropriate risk assessment method for the wastewater treatment plant was selected. It was determined that the Fine Kinney risk analysis method was more effective than the 5x5 Matrix method, as it provided a more detailed risk assessment. Consequently, solution recommendations were proposed.