Domates pas akarı ile beslenen Amblyseius swirskii (Athias-Henriot)(Acari:Phytoseiidae)'nin biyolojisi üzerine araştırmalar
Research on the biology of Amblyseius swirskii (Athias-Henriot)(Acari:Phytoseiidae) feeding with tomato rust mite
- Tez No: 823558
- Danışmanlar: PROF. DR. NABİ ALPER KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Domates yetiştiriciliğinde, domates pas akarı, Aculops lycopersici (Massee) (Acari: Eriophydae) önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bitkinin yeşil aksamında ve meyvelerde paslanmaya ve kurumalara neden olan bu zararlı ileri aşamada yüksek verim kaybına neden olmaktadır. Bu tezin konusu, bu zararlıya karşı biyolojik mücadele olanaklarının araştırılmasıdır. Tez kapsamında 2021-2023 yıllarında laboratuvar ve sera koşullarında 2 sırık çeşit ve 4 oturak çeşit üzerinde Amblyseius swirskii Athias-Henriot'un domates pas akarı ile beslenmesi sonucunda avcının hayat tablosu ve avlanma kapasitesi parametrelerinin, sayısal ve işlevsel tepkileri belirlenmiştir. Sera koşullarda avcının etkinliği iincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In tomato cultivation, tomato rust mite, Aculops lycopersici (Massee) (Acari: Eriophydae) causes significant yield losses. This pest, which causes rust and drying in the green parts of the plant and fruits, causes high yield loss in the advanced stage. The subject of this thesis is to investigate the possibilities of biological control against this pest. Within the scope of the thesis, numerical and functional responses of the predator's life table and hunting capacity parameters were determined as a result of feeding Amblyseius swirskii Athias-Henriot on 2 pole cultivars and 4 seat cultivars in laboratory and greenhouse conditions with tomato rust mite in the years 2021-2023. The efficiency of the predator under greenhouse conditions was investigated.