Onikomikoz tanılı hastalarda Dermatolojik Yaşam Kalite İndexi ve Aile Etki Ölçeği
Dermatological Quality Index of Life and Family Impact Scale in patients diagnosed with onychymycosis
  1. Tez No: 938946
  2. Yazar: FATMA ÇEVİK ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAMİL MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Onikomikoz, tırnaklarda mantar enfeksiyonu sonucu gelişen, yaygın görülen bir dermatolojik hastalıktır. Dermatolojik hastalıkların hem hastaların yaşam kalitesini etkilediği hem de aile üyelerinin psikososyal durumunu etkileyebildiği bilinmektedir. Dermatolojik hastalıklarda aile etki ölçeği, hasta yakınlarının etkilenim düzeyini değerlendirmede önemli bir araçtır. Bu çalışma, onikomikoz hastalarında yaşam kalitesi düzeyini ve hastalığın aile üyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu çalışmaya, dermatoloji polikliniğine başvuran onikomikoz tanılı hastalar ve 206 hasta yakını dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyodemografik veri formu, Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi (DLQI) ve DH-AEÖ: Dermatolojik Hastalıklara Özgü Aile Etki Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Niceliksel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiş, ayrıca histogram, Q-Q grafikleri ve çarpıklık-basıklık değerleri incelenmiştir. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiğinden, niceliksel değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile, niteliksel ve niceliksel değişkenler arasındaki karşılaştırmalar ise grup sayılarına göre Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 206 hastanın yaş ortalaması 46.86±14.00 yıl olup, yaş aralığı 20-79 yıl arasında değişmektedir. Hastaların %42.7'si kadın, %57.3'ü erkek olup, erkek hastaların yaş ortalaması (48.75±14.12), kadın hastalardan (44.32±13.55) anlamlı düzeyde yüksektir (p=0.024). DLQI değerlendirmesinde, hastaların puanları 0-28 arasında değişmekte olup, çoğunluğun (%55.3) orta düzeyde etkilenim gösterdiği (6-15 puan) saptanmıştır. Kadın hastaların yaşam kalitesi puanları erkek hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Hastalarda en çok etkilenim gösteren alanlar sırasıyla fiziksel semptomlar (2.84±1.26), günlük yaşam aktiviteleri (2.67±1.18) ve duygusal etkilenim (2.52±1.32) olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 206 hasta yakınının yaş ortalaması 41.46±13.74 yıl olup, yaş aralığı 18-73 yıl arasında değişmektedir. Hasta yakınlarının %63.7'si kadın, %36.3'ü erkek olarak saptanmıştır. DH-AEÖ değerlendirmesinde, hasta yakınlarının çoğunluğunun (%55.3) orta düzeyde etkilenim gösterdiği (6-15 puan) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Onychomycosis is a common dermatological disease caused by fungal infection of the nails. It is known that dermatological diseases affect both patients' quality of life and the psychosocial status of family members. The Family Impact Scale in dermatological diseases is an important tool for assessing the level of impact on patients' relatives. This study aims to evaluate the quality of life in onychomycosis patients and the impact of the disease on family members. Materials and Methods: This cross-sectional study included patients diagnosed with onychomycosis who presented to the dermatology outpatient clinic and 206 patient relatives. Data were collected using a sociodemographic data form, the Dermatology Life Quality Index (DLQI), and the DH-FIS: Dermatology-specific Family Impact Scale. Descriptive statistics were used for data analysis in the study. The normality of quantitative data was assessed using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and histogram, Q-Q plots, and skewness-kurtosis values were also examined. Since the data did not show normal distribution, relationships between quantitative variables were evaluated using Spearman correlation analysis, and comparisons between qualitative and quantitative variables were assessed using the Mann-Whitney U test according to the number of groups. Results: The mean age of the 206 patients included in the study was 46.86±14.00 years, with an age range of 20-79 years. Of the patients, 42.7% were female and 57.3% were male, with the mean age of male patients (48.75±14.12) being significantly higher than female patients (44.32±13.55) (p=0.024). In the DLQI assessment, patients' scores ranged from 0 to 28, with the majority (55.3%) showing moderate impact (6-15 points). Quality of life scores of female patients were found to be significantly higher than male patients (p0.05). The areas showing the most impact in patients were identified as physical symptoms (2.84±1.26), daily living activities (2.67±1.18), and emotional impact (2.52±1.32), respectively. The mean age of the 206 patient relatives included in the study was 41.46±13.74 years, with an age range of 18-73 years. Of the patient relatives, 63.7% were female and 36.3% were male. In the DH-FIS assessment, it was determined that the majority of patient relatives (55.3%) showed a moderate level of impact (6-15 points).