The representation of space in Simon Armitage's selected poems
Sımon Armıtage'ın seçili şiirlerinde mekanın temsili
  1. Tez No: 938947
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dikkate değer bir kavram olarak mekan, son zamanlarda edebi eserlere ilişkin anlayışlarını ve incelemelerini uzamsal-zamansal perspektiflerle desteklemeyi amaçlayan edebi araştırmacıların önemli eleştirel ilgisini çekmiştir. Edward Soja'nın açıkladığı gibi, bir mekan edebi bir eseri analiz etmek için zaman kadar önemlidir. Yani mekan, anlamın kendisine farklı büyüklüklerde katkıda bulunur. Soja, mekansallığın triyalektiğini birinci mekan, ikinci mekan ve üçüncü mekan olarak sunarak okuyucuya fiziksel, sosyal ve kavramsal mekanlar ve bunların boyutları ile insan yaşamı ve hikayeleriyle olan bağlantıları bağlamında bir yorumcu rolü verir. Henry Lefebvre de mekanı toplumsal görüşlere ve koşullara dayanan dinamik bir süreç olarak görür ve Michel Foucault, toplum-insan etkileşimlerini ve bağlantılarını anlamada belirli mekanların önemini vurgulamak için heterotopya kavramını ortaya atar. Simon Armitage, hem yerel yerel hem de bölgesel coğrafya bilgisiyle fiziksel ve zihinsel manzaralar kullanarak şiir yazmıştır. Kentleşme, marjinalleşme, yabancılaşma, seyahat, arayış ve keşif, yerinden edilme ve izole olma gibi çağdaş yaşamın mekansal yönlerine sık sık önemli ölçüde atıfta bulunmuştur. Ayrıca, hayal gücü, hafıza ve gerçeklik perspektifleri gibi konuları açığa çıkaran şiirlerinde zaman ve mekân arasındaki bağlantılar öne çıkıyor. Edebi mekansallığı şekillendiren eleştirel teori ışığında, bu tez Armitage'ın hem mekan hem de yer kullanımıyla kişilerini ve onun şiirsel evreni inşa etme ve birbirine bağlama konusundaki şiirsel vizyonunu incelemeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Space, as a significant concept, has lately attracted considerable critical attention from literary researchers, who aim to supplement their understanding and examination of literary pieces with spatio-temporal perspectives. As Edward Soja explains, a space is as significant as time to analyse a literary work. That is, space contributes to meaning itself with different magnitudes. Soja offers the trialectics of spatiality as firstspace, secondspace and thirdspace, giving the reader the role of an interpreter within the contexts of physical, social and conceptual spaces and their dimensions as well as interconnections with human life and stories. Henry Lefebvre also views space as a dynamic process relying on societal views and circumstances, and Michel Foucault coins the concept of heterotopia to highlight the significance of certain spaces in understanding society-human interactions and connections. Simon Armitage has cultivated poetry through his knowledge of both local and regional geography and using physical and mental sceneries. He has frequently referred to spatial aspects of contemporary life such as urbanisation, marginalisation, alienation, travelling, search and quest, displacement and isolation. Also, interconnections between time and space are featured in his poems, which disclose subjects like imagination, memory, and perspectives of reality. In light of the critical theory shaping literary spatiality, this thesis will attempt to examine Armitage's poetic vision in constructing and connecting his personas and the poetic universe through the use of both space and place.