Post/human affairs in Ian McEwan's Machines Like Me and People Like You and Jeanette Winterson's Frankissstein: A Love Story
Ian McEwan'ın Benim Gibi Makineler ve Senin Gibi İnsanlar ve Jeanette Wınterson'ın Frankısssteın: Bir Aşk Hikayesi'nde insan/ötesi durumlar
  1. Tez No: 938945
  2. Yazar: BUSENUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA İPEK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna bir cevap arayan posthümanizm, zihin ve beden düalizminden miras kalan insan merkezli düşünme biçimlerini yıkarak ve insan ötesi duruma ışık tutan insan-insan olmayanın iç-içe geçmişliğini kavramak için yeni başlangıç yolları sunarak insanlık durumuna ilişkin açıklamaları yeniden değerlendirmektedir. İleri teknolojilerin ve bilimsel gelişimin dünya ile süregelen entegrasyonu, insanın konumunun insan ötesi duruşlarla ilişkilendirildiğini, insanın dünya için asli değil tüm hibrit türlerle birlikte dünyanın bir parçası olduğunu gösteren ve aynı zamanda insanın konumunun transhümanist bir bakış açısıyla ele alındığı, insanın geliştirilmesini arzulayan yeni bir insanlık kapsamı ortaya çıkarmaktadır. Posthümanizm, Deleuzyen ve Guattarian,insan ve insan olmayanın iç içe geçtiği, köksap felsefesini tekrar ziyaret ederek, Rosi Braidotti'nin zoe-egaliteryen anlayışı ve Donna Haraway'in, insanların ve teknolojilerin sınırlarının bulanıklaştığı yerdeki, doğakültürü, Karen Barad'ın eyleyicilik ve çoklu etkileşim çerçevesini ve Stacy Alaimo'nun trans-bedenselliğini, kapsamaktır. Bu bağlamda, bu çalışma, karakterler arasındaki robotların, insanların, cyborgların, makinelerin ve insan olmayan formların, değişimlerini ve insan/insan ötesi durumların önemli temsilleri olarak, Ian McEwan'ın Benim Gibi Makineler ve Senin Gibi İnsanlar (2019) ve Jeanette Winterson's Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi'nin (2019) insan ötesi bir okumasını önermektedir. Bu tez, seçilmiş eserlerdeki, insan olmayanlara karşı olumlu ve hiyearşik olmayan bir tutumu sunan ve sınırlayıcı insan merkezci görüşleri gösteren, insan, insanüstü ve insan ötesi durumların ilişkileri hakkında süregelen bir tartışmayı açığa çıkarmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Calling for an answer to the question of what it means to be human, posthumanism re-evaluates descriptions of the human condition by subverting the human-centric ways of thinking inherited from mind and body dualism and offering new entryways to apprehend human-nonhuman entanglement, which sheds light on the posthuman condition. The ongoing integration of advanced technologies and scientific development with the world brings about a new scope to humanity in which the human position is affiliated through posthumanist stances, illustrating that the human is not essential to the world but a part of the world with all hybrid species and, at the same time, in which the human position is handled from a transhumanist perspective, yearning for human enhancement. Posthumanism encompasses Rosi Braidotti's zoe-egalitarian understanding and Donna Haraway's naturecultures, where the boundaries of humans and technologies are blurred, Karen Barad's agency and intra-action framework and Stacy Alaimo's trans-corporeality by revisiting Deleuzian and Guattarian rhizomatic philosophy, in which human and nonhuman are entangled. Regarding this context, this study proposes a posthumanist reading of Ian McEwan's Machines Like Me and People Like You (2019) and Jeanette Winterson's Frankissstein: A Love Story (2019), which are notable representations of the post/human conditions and deviations of robots, humans, cyborgs, machines, and nonhuman forms in between the characters. This dissertation aims to explore an ongoing discussion about the interactions among human, transhuman, and posthuman deviations, promoting a welcoming and non-hierarchical attitude towards nonhuman beings and showing the restrictive human-centric apprehensions in the selected works.