Batı Akdeniz bölgesi imalat KOBİ'lerinin kümelenme düzeylerinin analizi
A clustering analysis for the manufacturing SMEs in the Western Mediterranean region
  1. Tez No: 321846
  2. Yazar: AHMET SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ulusal ekonomiler kadar yerel ekonomiler için de küreselleşme ve ekonomik değişim süreci önemli bir dönüm noktasıdır. Fiziki ve zamansal sınırların kalktığı güzümüzde, hızlı, kaliteli üretim yapan ve maliyet avantajı sağlayan KOBİ'ler rekabet avantajı sağlamakta, rekabete dayanamayanlar ise zayıflamakta ve yok olmaktadır. KOBİ'lerin rekabet edebilir bir yapıyı oluşturabilmeleri ve bu noktada kalabilmelerinin önemli bir şartı da de işbirliği yapma noktasında istekli olmalarıdır. Günümüzde bu işbirliğinin aynı sektördeki ve aynı ürün veya hizmetin üretilmesinde çeşitli kademelerde bulunan işletmeler arasında olduğunu görmekteyiz.Kümeleme olarak da tanımlanan bu işbirliği yapıları, maliyetlerin avantajı ve dolayısı ile rekabet düzeyinin yükselmesinde önemli rol almaktadır. Ülkemizde işbirliği kültürünün yeterince gelişmemiş olması kümelenme politikalarının uygulanması yönünde önemli bir engeldir. Bölgesel kalkınma aracı olarak görülen ?kümelenme?, son dönemlerde oldukça popülerdir. Kümelenmeler yeni yönetim şekilleri yaratır, varlıkları işletmelerin devamlılığı için önemlidir ve büyüyen ihracattaki itici güçtür. Aynı zamanda yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olabilmektedir.Batı Akdeniz Bölgesi'nde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde yapmış olduğumuz bu çalışma ile sektörlerin kümelenme düzeyleri belirlenmiştir. Bölge düzeyinde ilk kez bu kapsamda yapılan çalışma bölgede gerçekleştirilebilecek kümelenme çalışmalarına da yön gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Not only national economies but also local economies are significantly important on globalization economical transformation process. In today?s virtually limitless environment, SME?s, having cost advantage by providing quick and high quality production have competitive advantage. One of the key requirements of establishing a competitive structure for SME?s is the willingness of cooperation. Nowadays, it is common to see such cooperation in similar sectors that produce same products or services.The effort of cooperating in common interests is also known as clustering and it provides cost advantage that increases the level of competition significantly. Lack of cooperation culture is an important barrier on clustering policies in Turkey. Though, clustering is very popular as a regional development tool, in these days. Clustering creates new management forms and hence it is crucially important for sustainability of business as a pushing force for importing goods. At the same time, clustering can provide an attractive center for foreign investors.This thesis aim to determine sectoral clustering levels of the SME?s in manufacturing industry, in Western Mediterranean region. As a first comprehensive regional research on clustering, this thesis will help future researches.