Türk resim sanatında bakış kavramının değişimi: Kent imgesi üzerinden bir inceleme
The transformation of the gaze in Turkish painting: A study through cityscapes
- Tez No: 938980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ PİYALE ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, resim sanatında bir eserin yaratım sürecinde sanatçının dünyayı algılayış biçiminin bir ifadesi olan“bakış”kavramının, tarihsel süreçte geçirdiği dönüşümlerin incelenmesidir. Sanatçının eserine konu olan unsurlarla zamana yayılan zihinsel bir etkileşim kurması şeklinde tanımlanan“bakış”kavramı ele alınırken şu temel soruya yanıt aranacaktır:“Resimde 'bakış', tarihsel ve toplumsal gelişmeleri nasıl yansıtır?”Bakış kavramındaki değişim, tarihte sıkça işlenen kent imgesi üzerinden değerlendirilecektir. Bu inceleme, Osmanlı ve Türkiye'deki görsel sanatlar üzerinden yürütülecektir; çünkü bu coğrafya, yüzyıllar boyunca birçok farklı kültürel etki altında kalarak çeşitlilik barındıran“bakış”lara zemin oluşturmuştur. Araştırmanın odaklandığı zaman dilimi ise Osmanlı İmparatorluğu'nun Yükseliş Dönemi'nden Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk 20 yılına kadar olan süreci kapsamaktadır. Bu zaman aralığı, toplumsal gelişmeler bakımından çeşitlilik gösteren bir dönem olması nedeniyle“bakış”ın tarihsel evrimini anlamak için elverişli bir bağlam sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the historical transformation of the concept of“gaze,”which represents the artist's perception of the world, in the process of creating a work of art in the field of painting. While addressing the concept of the“gaze,”defined as the artist's prolonged mental engagement with the subject of their work, the study seeks to answer the following question:“How does the 'gaze' in painting reflect historical and societal shifts?”The transformation of the concept of“gaze”will be evaluated through the frequently depicted urban imagery in history. This analysis will focus on visual arts in the context of the Ottoman Empire and Turkey, as this geography, influenced by numerous cultural currents over centuries, has provided fertile ground for a diversity in different types of gazes. The time frame of the study spans from the Ascendancy Period of the Ottoman Empire to the first 20 years of the Republic of Turkey. This period offers a rich context for understanding the historical evolution of the“gaze,”given its diversity in terms of social developments.