Elektromanyetik radyasyonun psikolojik ve fizyolojik etkileri
Psychological and physiological effects of electromagnetic radiation
  1. Tez No: 938981
  2. Yazar: EREN BİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TIRAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüz teknolojilerinin hayatımızın her anına yerleşmesi dolayısıyla yararlarıyla beraber zararları da ele alınmalıdır. Günlük hayatta farkında olmadan etrafımızdaki elektronik aletler ve elektrikli cihazlardan dolayı farkında olmadan elektromanyetik radyasyona maruz kalıyoruz. Bu da birçok riski beraberinde getiriyor. Elektromanyetik radyasyonu hayatımızdan tamamen çıkaramasak da olumsuz etkilerini en aza indirmek için gerekli önlemleri alabiliriz. Bu çalışmada elektromanyetik radyasyona maruz kalındığında oluşan olumsuz etkileri ve bunları en aza indirilmesi için gerekli olan tedbirlerin alınması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda risk şüphesinin doğruluğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As today's technology continues to embed itself in our lives', its harms should be talked about as much as its benefits. While procceding in our daily lives', without noticing, we expose ourselves to electromagnetic radiation due to the electronic devices and electrical devices we use. This comes with many risks. Although we cannot compelety eliminate electromagnetic radiation from our lives, we can take the necessary precautions to minimize its negative effects. In this study, it is aimed to minimize the negative effects caused by electromagnetic radiation and take the necessary precautions to do so. The risk probability has been accepted as true in the studies conducted.