Özel eğitim anaokulunda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin özel eğitimde çalışma deneyimlerinin incelenmesi
Examination of the working experiences of preschool teachers working in special education kindergarten
- Tez No: 938979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, özel eğitim anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerin mesleki deneyimlerine odaklanarak, öğretmenlerin karşılaştıkları güçlükleri, ihtiyaç duydukları destek alanlarını ve uyguladıkları taktikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, nitel bir araştırma deseni benimsenmiş ve seçilen özel eğitim anaokullarında görev yapan 15 öğretmen, araştırmanın katılımcı grubunu oluşturmuştur. Katılımcıların belirlenmesinde, özel eğitim anaokullarında görev yapma deneyimine sahip olma ölçütü örneklem koşulu olarak değerlendirilmiştir. Bu haliyle ölçüt örneklem yöntemi ile katılımcı grubuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin özel eğitim anaokulları hakkında yeterli farkındalığa üniversite dönemi boyunca sahip olamadıklarını ve zorunlu veya mazeret tayini gibi nedenle bu kurumlara geldiklerini göstermektedir. Öğretmenlerin önemli bir kısmı, üniversite eğitimlerinde uygulamalı derslerin yetersiz kalması nedeniyle mesleğe başladıklarında adaptasyon sorunu yaşadıklarını vurgulamıştır. Ayrıca, öğretmenler, kurum içinde yeterli rehberlik ve materyal desteğinin sunulmamasını ve sınıf içi uygulamalarda karşılaştıkları davranış yönetimi güçlüklerini önemli problemler olarak belirtmiştir. İki öğretmenli sistem ve az öğrenci sayısı ise özel eğitim anaokullarının en büyük avantajları olarak ifade edilmiştir; buna karşın uzman desteği (örneğin dil-konuşma terapisti) ve psikolojik destek gereksinimi sıklıkla vurgulanmıştır. Bu sonuçlar, özel eğitim anaokullarında görev yapan öğretmenlerin mesleki doyumlarını ve sınıf içi uygulama kalitelerini iyileştirmek için daha fazla kurumsal destek, kapsamlı oryantasyon eğitimleri ve uygulamalı üniversite programları gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma, öğretmenlerin güçlüklerini anlamanın ve onların beklentilerine uygun politika ve uygulamalar geliştirmenin, öğrencilerin eğitim kalitesine doğrudan katkı sunabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, öğretmenlerin deneyimleri ve önerileri, özel eğitim anaokullarının daha etkili, sürdürülebilir ve destekleyici bir yapıya kavuşturulmasına yönelik somut veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the professional experiences of preschool teachers working in special education kindergartens, particularly focusing on the challenges they face, the support they require, and the strategies they employ. A qualitative research design was adopted, and the participant group consisted of teachers employed at selected special education kindergartens. Criterion sampling procedures, such as having prior experience teaching in special education environments, were employed to determine participant eligibility. Findings suggest that teachers often lacked sufficient awareness of special education kindergartens during their university years and that many ended up in these institutions due to compulsory placements or necessity-driven assignments. Several participants underscored that the lack of practical training in their university education led to adaptation issues during the early stages of their careers. Moreover, the teachers identified inadequate guidance, limited material support within the school, and difficulties related to classroom behavior management as significant problems. By contrast, having two teachers per class and a small number of students emerged as notable advantages of these settings; nonetheless, many participants emphasized a need for professional support (e.g., speech and language therapists) and psychological assistance. The results indicate that enhancing institutional support, providing comprehensive orientation programs, and strengthening hands-on university courses could boost teacher satisfaction and classroom effectiveness within special education kindergartens. The study highlights that understanding teachers' challenges and designing educational policies and practices aligned with their needs could directly elevate the quality of services provided to children. In conclusion, the teachers' experiences and recommendations offer valuable insights for developing more effective, sustainable, and supportive practices in special education kindergarten contexts.