Taberî tefsirinde Mübhematu'l-Kur'ân
Mubhamatu'l-Qur'an in Tabari's tafsir
- Tez No: 938986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEKİM TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Erken dönemden itibaren, Kur'ân'ın mesajını anlamaya yönelik pek çok çalışma yapılmaya başlandı. Bu çalışmalardan biri de âyetlerde yer alan mübhem (belirsiz) ifadelerdir. Mübhem ifadelerin kapsam ve mahiyeti ile ilgili farklı fikirler ileri sürülür. Bu durum, mübhem kavramının öznel bir nitelik taşıdığını gösterir. Tefsirde otorite olarak kabul edilen isimlerden biri de İbn Cerîr et-Taberî'dir. Bu çalışmada et-Taberî'nin mübhem mefhumuna yaklaşımı ele alındı. Esasında mübhem ifadesi et-Taberî'den sonra kavramlaşarak müstakil çalışmalara konu olabilmiştir. Dolayısıyla et-Taberî'de mübhem ifadeler belirlenmeye çalışılırken sonraki dönemde telif edilen eserlerden yararlanıldı. Bu bağlamda çerçevenin belirlenmesinde es-Suyûtî'nin bu konudaki çalışması temel referans olarak belirlendi. Bu araştırmada, et-Taberî'nin Câmiu'l-beyân ʽan te'vîli âyi'l-Kur'ân adlı tefsiri esas alınarak, müellifin mübhem ifadeler konusundaki tespitleri incelendi.
Özet (Çeviri)
From the early period, many studies were initiated to understand the message of the Qur'an. One of these studies focuses on the ambiguous (unclear) expressions found in the verses. Different ideas are proposed regarding the scope and nature of these ambiguous expressions. This situation indicates that the concept of ambiguity has a subjective characteristic. One of the names considered an authority in tafsir (Qur'anic exegesis) is Ibn Jarir al-Tabari. This study examines al-Tabari's approach to the concept of ambiguous expressions. In fact, the term“ambiguous”became a conceptualized term after al-Tabari, leading to independent studies. Therefore, while attempting to identify ambiguous expressions in al-Tabari's work, later works were also utilized. In this context, the work of al-Suyuti on this subject was chosen as a key reference for determining the framework. In this research, based on al-Tabari's Jami' al-Bayan 'an Ta'wil Ayat al-Qur'an (The Collection of Explanations on the Interpretation of the Qur'anic Verses), the author's findings regarding ambiguous expressions were examined.