An expert system for hot forging process monitoring and guidance
Sıcak dövme sürecinin izlenmesi ve yönlendirilmesi için uzman sistem
  1. Tez No: 938987
  2. Yazar: ASLI GÜLBİKE ULUYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER, PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Dövme şirketlerinin verimliliğini artırmak, rekabetçilikleri için önem taşımaktadır. Dijital dönüşüm teknolojileri, hatalı parça üretimini azaltarak ve ekipman ömrünü uzatarak dövme şirketlerine hem verimliliği hem de kaliteyi artırma fırsatı sunmaktadır. Bu doktora tez çalışmasında, uzman bir yazılım sistemi olan ve“SmartForge”olarak isimlendirilen yeni bir akıllı dövme süreç yazılımı geliştirilmiştir. SmartForge, dövme üretimi sırasında proses parametrelerini gerçek zamanlı olarak sensör verilerini kaydederek izlemekte, bu verileri değerlendirmekte, limitlerin dışına çıkan durumları teşhis etmekte ve kullanıcılara yol göstermektedir. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, ilgili personele uyarı mesajları gönderilmekte ve SmartForge, ilgili üretim kafilesinin tamamlanmasının ardından raporlar oluşturmaktadır. Raporlar, seri üretim sırasında karşılaşılan sorunların çözülmesine ve/veya hatalı dövme parçaların üretilmesinin, dövme kalıplarının ve dövme presinin zarar görmesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. SmartForge, herhangi bir sıcak dövme şirketi için özelleştirilebilme esnekliğine sahiptir. Bu çalışmada, dövme atölyesinde farklı düzeneklerde elde edilen görüntüler analiz edilmiş ve bunlardan bir uygulama SmartForge yazılımına entegre edilmiştir. SmartForge, hem gerçek dövme üretim ortamında gerçek zamanlı verilerle hem de sentetik veriler kullanılarak başarıyla test edilmiştir. Dövme şirketlerinde tüm proses parametrelerinin limit dışı durumlarını gözlemlemek mümkün olmadığından, SmartForge'un yeteneklerini test etmek amacıyla sentetik sensör verileri üretilmiştir. SmartForge'un kullanımı, sürdürülebilirlik üzerinde olumlu bir etki yaratmış ve maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing productivity of forging companies is critical for their competitiveness. Digital Transformation technologies provide opportunity for the forging companies to increase productivity and quality by reducing defective parts and increasing equipment life. In this Ph.D. thesis study, a novel smart forging process software, which is an expert software system, has been developed and named as“SmartForge”. SmartForge monitors by recording sensors data in real time during forging production in the shopfloor for process parameters, evaluates them, diagnoses the out of limits cases, and provides guidance. According to evaluation, warning messages are sent to the related personnel and SmartForge generates reports after completion of the production of the related production lot. Reports help them for solving problems encountered during the mass production and/or prevent from manufacturing of defective forging part, damage of the forging dies and damage of forging press, etc. SmartForge has flexibility to be customized for any hot forging company. In this study, the images captured by preparing different setups in forging shopfloor, have also been analyzed in forging industry and one of the applications has been integrated to SmartForge. SmartForge has been successfully tested both by the real time data in real forging production environment, and by synthetic data. Since it is not possible to observe the out-of-limit cases for all the process parameters in forging companies, synthetic sensors data has been generated to test the capabilities of SmartForge. Use of SmartForge provides positive impact on sustainability and decrease in cost.