İvme ve ayakkabı içi basınç sensörü kullanılarak sporculara yönelik dış mekân koşu ve performans analizi
Outdoor running gait and performance analysis for athletes using acceleration and in-shoe pressure sensors
  1. Tez No: 939008
  2. Yazar: NAZLI YAREN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda ataletsel ölçüm birim sensörleri ve ayakkabı içi basınç sensörlerinin entegrasyonu, yürüyüş analizinde önemli bir ilerleme kaydetmiştir. IMU sensörleri, vücut segmentlerinin üç boyutlu hareketlerini hassas bir şekilde izlerken, ayakkabı içi basınç sensörleri, ayak tabanındaki basınç dağılımını ve yerle etkileşimi ölçerek, yürüyüş sırasında uygulanan kuvvetleri analiz etmektedir. Bu iki sensör türünün kombinasyonu, yürüyüş kinematiği ve kinetiği hakkında zengin veriler sağlayarak rehabilitasyon süreçlerinde ve spor performansında önemli bilgiler sunmaktadır. IMU ve basınç sensörlerinin birlikte kullanımı, sporcuların yürüyüş performanslarını optimize etmek için kapsamlı veriler sunmaktadır. Bu veriler anormal yürüyüş kalıplarını tespit etme, teknik hataları düzeltme ve bireysel antrenman programlarını kişiselleştirme konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır. Ayrıca bu sensörlerin sağladığı gerçek zamanlı geri bildirim, sporcuların antrenman süreçlerini iyileştirmelerine, sakatlanma risklerinin azaltılmasına ve performanslarını artırmalarına olanak tanımaktadır. Bu çalışmada hem IMU sensörlerinin hem de basınç sensörlerinin birlikte kullanılmasıyla sporculara yönelik iç ve dış mekânda kullanılabilen, kablosuz haberleşmeli bir yürüyüş analiz sistem prototipi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the integration of Inertial Measurement Unit (IMU) sensors and in-shoe pressure sensors has made significant advancements in gait analysis. IMU sensors accurately track the three-dimensional movements of body segments, while in-shoe pressure sensors measure the pressure distribution on the foot and the interaction with the ground, analyzing the forces applied during walking. The combination of these two types of sensors provides rich data on gait kinematics and kinetics, offering important insights for rehabilitation processes and sports performance. The combined use of IMU and pressure sensors provides comprehensive data to optimize athletes' walking performance. This data is crucial for detecting abnormal gait patterns, correcting technical errors, and personalizing individual training programs. Additionally, the real-time feedback provided by these sensors allows athletes to improve their training processes, reduce the risk of injury, and enhance their performance. In this study, a wireless gait analysis system prototype has been developed for outdoor use, utilizing both IMU sensors and pressure sensors. This prototype aims to help athletes better understand their walking dynamics and improve their performance. The developed system stands out as an important tool for providing a more effective feedback mechanism in athletes' training processes, contributing to both performance enhancement and injury risk reduction.