İlköğretim okullarında karizmatik liderlik ile örgüt kültürü arasındaki ilişki
The relationship between charismatic leadership and organizational culture in primary schools
- Tez No: 939009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KIYAS BİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma ilköğretimde görevli öğretmenlerin; karizmatik liderlik ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiye dair görüşlerini ve bu görüşlerin örgüt düzeyine, cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim düzeyi, kıdem değişkenlerine göre anlamlı fark oluşturup oluşturmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Diyarbakır'da merkez ilçelerde görev yapan ilkokul öğretmenleridir. Diyarbakır il merkezinde ilköğretim okulları toplamı 215'tir.Bu okullarda göre görevli toplam ilköğretim öğretmenleri toplamı 3032'dir.Örnekleme bu okullardan 43 tanesi seçilmiştir. Bu okullardan 368 adet öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada iki farklı ölçek kullanılmıştır. Bu ölçeklerden ilki karizmatik liderlik ölçeğidir. Orjinalinde Conger Kanungo'ya aittir ve 24 madden oluşmuştur. Diğer bir ölçek ise orjinalinde Deshpande ait olan, Cameron, Freeman ve Quinn'in geliştirdiği; 33 maddeden oluşan bir örgüt kültürü ölçeğidir. Bu araştırma, karizmatik liderlik ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Sonuçlar, her iki faktörün de orta derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim düzeyi ve kıdem gibi değişkenlerin karizmatik liderlik ve örgüt kültürü üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamıştır. Ancak yaş grupları arasında örgüt kültürü açısından anlamlı farklar tespit edilmiştir. Ayrıca, karizmatik liderlik ile örgüt kültürü arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Bu, liderlerin okul kültürünü güçlendirmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Söz konusu bu araştırmalar, liderlerin vizyonlarının ve kişiliklerinin, örgütün değerlerini, normlarını ve genel iş yapış biçimlerini nasıl etkilediğini ortaya koyar. Ayrıca, karizmatik liderlerin örgütlerin başarısında ve değişim süreçlerinde kritik bir rol oynayabileceğini gösterir, bu da daha verimli ve sürdürülebilir organizasyonlar yaratılmasına olanak tanır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the views of primary school teachers on the relationship between charismatic leadership and organizational culture, and whether these views create a significant difference according to organizational level, gender, marital status, age, education level, and seniority variables. The population of the study consists of primary school teachers working in central districts of Diyarbakır during the 2023-2024 academic year. There are a total of 215 primary schools in the center of Diyarbakır, and the total number of primary school teachers in these schools is 3032. A sample of 43 schools was selected from these schools, and data were collected from 372 teachers. Two different scales were used in the study. The first scale is the charismatic leadership scale, originally developed by Conger and Kanungo, consisting of 24 items. The second scale is an organizational culture scale originally developed by Deshpande, Cameron, Freeman, and Quinn, which consists of 33 items. This research examined the relationship between charismatic leadership and organizational culture. The results showed that both factors were moderately high. Gender, marital status, age, education level, and seniority variables did not have a significant effect on charismatic leadership and organizational culture. However, significant differences were found in organizational culture between age groups. Additionally, a strong positive relationship between charismatic leadership and organizational culture was observed. This highlights the important role that leaders play in strengthening school culture. The study demonstrates how the vision and personality of leaders can influence the values, norms, and general ways of doing business within the organization. Moreover, it shows that charismatic leaders can play a critical role in the success and change processes of organizations, which enables the creation of more efficient and sustainable organizations.