Yetişkin hastalarda varikoselin testis parankimi üzerine olan etkisinin klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte ultrason shear-wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of varicocele on testicular parenchyma in adult patients with clinical and laboratory findings using ultrasound shear-wave elastography
- Tez No: 939007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Varikosel, erkek infertilitesinin en sık rastlanan düzeltilebilir nedenidir. Normal erkek popülasyonunda yaklaşık %15 oranında görülürken, infertil bireylerde bu oran %40'a kadar çıkmaktadır. Varikosel, radyolojik olarak B-mod Ultrasonografi (USG) ve Renkli Doppler USG ile değerlendirilmektedir. Ancak elde edilen bulgular ve derecelendirmeler, varikoselin testis parankimi ve semen kalitesi üzerindeki etkisini öngörmede yetersiz kalmaktadır. Parankim hasarını ve semen analiz sonuçlarını öngörmede elastografi yönteminin etkinliğini araştıran sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, istirahat ve Valsalva manevrası sırasında ölçülen testis parankim elastografi değerlerinin, varikoselin testis parankimi ve semen kalitesi üzerindeki etkisini belirlemede kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2024-Ocak 2025 tarihlerinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'ne infertilite şikâyeti ile başvuran, fizik muayenede varikosel saptanan veya subklinik varikosel şüphesi bulunan 18-50 yaş arası erkek hastalar Doppler USG için tarafımıza yönlendirilmiştir. Çalışmaya, sol taraflı varikosel tanısı konulan 109 erkek hasta dâhil edilmiştir. Hastalara ait klinik ve ultrasonografik varikosel dereceleri, sol taraf pleksuspampiniformis ven çapları, semen parametreleri, her iki testisin hacmi ve testiküler elastografi değerleri (istirahat ve Valsalva manevrası sırasında) analiz edilmiştir.Elde edilen görüntüler ve veriler, 15 yıllık deneyime sahip abdominal radyolog ile birlikte değerlendirilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm veriler, kişisel verilerin gizliliği ilkesi doğrultusunda anonimleştirilerek saklanmıştır. Bulgular: İstirahat anında ölçülen ortalama SWE değerleri sağ testis için 7,68 ± 1,82 kPa, sol testis için 8,37 ± 2,77 kPa olarak bulunmuştur. Valsalva manevrası sırasında ise sağ testis için 8,38 ± 2,40 kPa, sol testis için 8,94 ± 3,45 kPa değerleri ölçülmüştür. Sağ testis istirahat kPa değeri ve sol testisin hem istirahat hem de Valsalva kPa değerleri ile semen parametreleri arasında yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda elde edilen bulgular, varikoselli bireylerde semen parametrelerini etkileyen faktörlerin çok boyutlu ve karmaşık olduğunu, bu nedenle sperm kalitesinin değerlendirilmesinde yalnızca tek değişkenli analizlerin yetersiz kalabileceğini göstermiştir. SWE değerlerinin, istirahat ve Valsalva manevrası sırasında testiküler mikrosirkülasyon, venöz staz ve parankimal fibrozis gibi süreçlerle ilişkili olduğu ve sperm parametrelerindeki bozulmayı yansıttığı görülmüştür. Özellikle sol testiste yüksek SWE değerleriyle düşük sperm yoğunluğu, motilite ve morfoloji arasında anlamlı ve ters yönlü ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgular, elastografininvarikoselli hastaların tanı, prognoz ve tedavi izlemlerinde non-invaziv ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Varicocele is the most common correctable cause of male infertility. While it is seen in approximately 15% of the normal male population, this rate increases to 40% in infertile individuals. Varicocele is evaluated radiologically with B-mode Ultrasonography (USG) and Color Doppler USG. However, the findings and ratings obtained are insufficient to predict the effect of varicocele on testicular parenchyma and semen quality. There are a limited number of studies investigating the effectiveness of the elastography method in predicting parenchymal damage and semen analysis results. This study aims to evaluate the usability of testicular parenchymal elastography values measured at rest and during Valsalva maneuver in determining the effect of varicocele on testicular parenchyma and semen quality. Materials and Methods: Male patients aged 18-50 years who applied to Bağcılar Education and Research Hospital Urology Clinic with complaints of infertility, were referred to us for Doppler USG between December 2024-January 2025, and were diagnosed with varicocele during physical examination or suspected subclinical varicocele. 109 male patients diagnosed with left-sided varicocele were included in the study. Clinical and ultrasonographic varicocele degrees, left-sided plexusspampiniformis vein diameters, semen parameters, volume of both testicles and testicular elastography values (at rest and during Valsalva maneuver) were analyzed. The images and data obtained were evaluated together with an abdominal radiologist with 15 years of experience and included in the study. All data were anonymized and stored in accordance with the principle of confidentiality of personal data. Findings: The mean SWE values measured at rest were found to be 7.68 ± 1.82 kPa for the right testis and 8.37 ± 2.77 kPa for the left testis. During the Valsalva maneuver, the values measured were 8.38 ± 2.40 kPa for the right testis and 8.94 ± 3.45 kPa for the left testis. A statistically significant difference was found in the comparisons made between the right testis resting kPa value and both resting and Valsalva kPa values of the left testis and semen parameters (p0.05). Conclusion: The findings obtained in our study showed that the factors affecting semen parameters in individuals with varicocele are multidimensional and complex, therefore, only univariate analyses may be insufficient in the evaluation of sperm quality. SWE values were found to be related to processes such as testicular microcirculation, venous stasis and parenchymal fibrosis at rest and during the Valsalva maneuver and to reflect deterioration in sperm parameters. Significant and inverse relationships were found between high SWE values and low sperm density, motility and morphology, especially in the left testis. These findings suggest that elastography can be used as a non-invasive and reproducible method in the diagnosis, prognosis and treatment follow-up of patients with varicocele.