Subakromial sıkışma sendromu tedavisinde ultrason etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of ultrasound in the treatment of subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 939017
  2. Yazar: TÜRKAN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SAYINER ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Subakromial sıkışma sendromu (SSS) tedavisin de derin ısıtıcı yöntemlerden ultrason (US) tedavisinin etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Evre 1-2 SSS tanısı ile ev egzersiz programı, parasetamol ve US tedavisi uygun görülen 60 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Codman egzersiz programı + US ve parasetamol tedavisi alan 30 hasta birinci grubu; egzersiz + parasetamol tedavisini alıp US için sıra bekleyen 30 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Takiplerde ağrı değerlendirme ölçeği VAS (istirahat, hareket, gece) ve Constant fonksiyonel omuz skalası (eklem hareket açıklığı (EHA),kuvvet, günlük yaşam aktiviteleri (GYA)kullanılmıştı. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve başlatıcı faktörler açısından dağılım homojendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The efficacy of ultrasound (US) therapy in subacromial impingement syndrome (SIS) is investigated in this study. Material and Method: Data of 60 patients werereviewed retrospectively, recorded values were analyzed and treatment effects were compared. 30 patients given treatments of Codman exercise program, US and paracetamole formed the first group; 30 patients given treatments of exercise and parasetamole and waiting for US therapy formed the second group as control. In the follow-up period pain was evaluated by Visuel Analog Scale (VAS) (at rest, active and at night) and Constant Functional Shoulder Scale measuring range of motion (ROM), muscle strength and activities of daily living (ADL) were evaluated. Results: Distrubution of the demographical values and the triggering factors were homogeneous between two groups. Although the conservative treatments that applied to both groups were found effective on pain, ADL, ROM and muscle strength in SIS, the improvement in pain and functional assessment was significantly higher in the group with additional US treatment. Conclusion: This study showed the superiority of treatment with US to the treatment with only exercise and paracetamole, in SIS patients with regard to both pain and functional parameters such as ROM, muscle strength and ADL.