Üniversite gençliğinin demokratik tutum ve davranışları üzerine bir araştırma (Selçuk Üniversitesi örneği)
- Tez No: 93902
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TAŞDELEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Demokratik tutum ve davranışlar, bireysel olmakla birlikte sosyo-kültürel ve ekonomik çevre şartlarıyla ilgili ve büyük ölçüde onların etkisi altındadır. Bireylere demokrasi eğitim toplum ve devlet tarafından verilir. Amaçlı ve kapsamlı eğitim okullarda verilirken duyarlı ailelerde bu daha erken dönemlerde aile içinde başlar ve toplumun tabanına yayılır. Gençlik, içinde bulunduğu toplumun izlerini taşır. Gençliğin sorunu aym zamanda toplumun sorunudur. Daha dengeli, uyumlu, sağlıklı bir toplumun teminatı olan yüksek öğrenim gören üniversite gençliğinin problemleri her yönüyle bir bütünlük içerisinde ele alınıp çözümlenmesi gerekir. Bu çalışma sınırlı bir örneklem üzerinde durum tespiti yaparak gençlerin demokrasi ve ilkeleri konusunda nasıl bir tutum sergiledikleri ve bunun davranışlarına nasıl yansıdığını, değişim olgusu çerçevesinde araştırmaktadır: Üniversite gençliğinin: öğrenim gördükleri temel bilim alanları, cinsiyeti, yaşadıkları sosyal çevre, ailelerinin sosyo-ekonomik durumu, ebeveynin eğitim-öğrenim seviyesi, aile içi karar verme biçiminin işleyişi gibi değişkenlere göre demokratik tutum ve davranışlarında farklılaşmalar meydana gelmektedir. Ankete dayalı bu araştırmada, gençlerin önemli bir çoğunluğunun demokrasi ve demokratik ilkeler konusundaki tutum ve kanaatlerinin olumlu yönde belirginleştiği, rasyonel bir davranış sergiledikleri görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The democratic attitude and behaviour is individual. Furthermore, it was affected social- cultural and economic conditions of society. The democratic education was given to induviduals by society and state. Youth is like mirror. That is wyh the problem of youth's is the problem of society's. In order to reach the more balanced, harmonious and healtful society, the problems of High Education Youth's were dealth with as a whole. The right solution can be obtained with realistic research. In this definite study condition confirm was maked relying on sample to search how youth exhibit attitude toward democracy and its principles. Some varieties are used: youth's basic science fields, gender, habitat, social-economic conditions of families, the education level of parents, the pattern of making decision in family. According to the questionnaire results, majority of the youth declarated positive impressions about democracy and democratic principles.