Okçuluk Milli Takımı'nın antrenman ortamında kalp atım hızı ve nişan alma süresinin atış puanı üzerindeki etkileri
The effects of heart rate and aiming time on the shooting performans in archery national team
  1. Tez No: 93901
  2. Yazar: İPEK EROĞLU KOLAYİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Okçuluk bayan milli takımından alınan üç bayan denek üzerinde yapılan bu çalışmanın amacı; deneklerin antrenman ortamında nişan alma süresi ve kalp atım hızlarının atış puanı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Sadece 70 m. atış mesafesinde altışar okluk altı seri atışları üzerinde alınan ölçümlerde kalp atım hızım ölçmek için 12.5-25-50 mm/sn. lerde ölçüm yapabilen 5-10-20mm/sn. hassasiyetinde Delta Plus CP/I portatif 1/3 kanallı yorumlu model EKG ve bırakış anının belirlenmesi için çift kanallı ME 3000 mikroişlemci Muscle Tester kullanılmıştır. Genel olarak bayan milli takımının atışlar sırasında ATIŞKAH 116,2+7,16 atım/dk. NAS 3,56+0,59 sn. ve ARAKAH değeri 113,13±9,54 atım/dk. olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the effects of aiming time and heart rate on the performance. Three elite female national subject was used in this study. The shooting performance was observed only in 70 m. To evaluate heart rate, Delta Plus CP/I portable, interpreting model ECG, to determine the releasing time double channel ME 3000 micro-proccessor, Muscle Tester were used. The resultts of the study; the shooting heart rate isl 16,2±7,16 bpm., aiming time is 3,56±0,59 s. And the heart rate of the time between two shooting is 113,13+9,54 bpm.