Sezaryenle ve normal doğan 24 ay altı bebeklerde genel sağlık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the general health condition in cesarean and normal borning under 24 months babies
  1. Tez No: 939021
  2. Yazar: BAYRAM BAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güvenli bir gebelikten sonra yapılacak doğumun şekli anne ve bebeğin doğumdan sonraki hayatlarını önemli bir şekilde etkileyecek sürecin başlangıcıdır. Bu süreç son zamanlarda daha çok sezaryen lehine artmaktadır. Bu artışın bebek sağlığı ve gelişimine etkileri önemlidir. Bu çalışmada amaç; doğum şekli prevalansı ve etkileyen faktörleri araştırıp, doğum şeklinin bebeklerin beslenmesi, büyüme-gelişimi ve genel sağlık durumu üzerine etkilerini tespit etmektir. Kesitsel nitelikte olan çalışmanın evreni Kayapınar 1 nolu ASM ye kayıtlı 24 aylık tüm bebeklerdir. Annelere sorulan 56 soruluk anket eşliğinde veriler toplanmıştır. Bağımlı değişkenler: Doğum şekli, ilk emzirilme zamanı, sadece anne sütü alma süresi, ilk 6 ay anne sütüyle tam emzirilme, anne sütü alma süresi, hastalanma sıklığı, bebeğin ağırlığı, boyu ve BKİ'dir. Bağımsız Değişkenler: Doğum şekli, doğumun yapıldığı yer, DÖB, DSB, anne yaşı, baba yaşı, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, aylık toplam gelir, anne çalışma durumu, baba çalışma durumu, aile tipi ve alilenin sosyal güvencesidir. Araştırmaya kapsamındaki 264 bebeğin 133'ü (%50,4) erkek bebek, 131'i (%49,6) kız bebekdir. Bebeklerin doğum ağırlıkları ortalaması 3238,9 ± 404,2 g, doğum boyu ortalaması 49,4 ± 1,5 cm olup 24 aylık kilo ortalaması 12360,2 ± 1351,4 g, boy ortalaması 88,1 ± 3,6 cm dir. Araştırmaya katılan bebeklerin annelerinin yaş ortalaması 29,7 ± 5,2 yıl olarak bulunmuştur. Annelerin 8'i (%3) okur-yazar değil, 104'ü (%39,4) üniversite mezunuydu. Annelerin 175'i (%66,3) ev hanımı olup çalışmamaktaydı. Bebeklerin 152'si (%57,6) sezaryen, 112'si (%42,4) normal doğumla doğmuştu. Bebeklerin %37,9'u doğar doğmaz ilk bir saatte, %87,9'u ilk günde kolostrumla emzirilmişti.
Özet (Çeviri)
The mode of delivery after a safe pregnancy is the beginning of the process that will significantly affect the lives of the mother and baby after birth. This process has been increasing in favor of cesarean more recently. The effects of this increase on baby health and development are important. The purpose of this study; to investigate the prevalence of birth and the factors affecting it, and to determine the effects of birth on the nutrition, growth-development and general health of babies. The universe of the cross-sectional study is all 24-month-old infants registered with ASM 1 in Kayapınar. Data were collected with a questionnaire of 56 questions asked to mothers. Dependent variables: Delivery type, first breastfeeding time, breastfeeding time only, first 6 months full breastfeeding with breast milk, breastfeeding time, frequency of illness, baby's weight, height and BMI. Independent Variables: Mode of delivery, place of birth, PC, DSB, maternal age, paternal age, maternal educational status, paternal educational status, monthly total income, maternal employment status, paternal employment status, family type and social security of the family. 133 (50.4%) of the 264 babies included in the study are male babies and 131 (49.6%) are baby girls. The average birth weight of babies is 3238.9 ± 404.2 g, average birth length is 49.4 ± 1.5 cm and 24-month weight average is 12360.2 ± 1351.4 g, height average is 88.1 ± 3.6 cm. The average age of the mothers of the babies participating in the study was found to be 29.7 ± 5.2 years. Eight (3%) of the mothers were illiterate, 104 (39.4%) were university graduates. 175 of mothers (66.3%) were housewives and were not working. 152 (57.6%) of the babies were born by cesarean and 112 (42.4%) by normal birth. As soon as 37.9% of the babies were born, they were breastfed with colostrum in the first hour and 87.9% of them in the first day.