Sezaryenle ve normal doğan 24 ay altı bebeklerde genel sağlık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of general health status in babies under 24 months of age by cesarean section and born normally
- Tez No: 939034
- Danışmanlar: PROF. GÜNAY SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; doğum şeklinin bebekler 24 aylık olana kadar genel sağlık durumlarını ve büyüme gelişimlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bebeklerin hangi sıklıkta hastalandıkları saptanmıştır. Kesitsel nitelikte olan çalışmanın evreni ASM ye kayıtlı 24 aylık tüm bebeklerdir. Annelere sorulan 56 soruluk anket eşliğinde veriler toplanmıştır. Bağımlı değişkenlerimiz: Doğum şekli,ilk emzirilme zamanı, sadece anne sütü alma süresi, ilk 6 ay anne sütü tam alma, anne sütü alma süresi(sütten kesme zamanı), hastalanma sıklığı, bebeğin ağırlığı,bebeğin boyu, BKİ'dir. Bağımsız Değişkenlerimiz: Doğum şekli, doğumun yapıldığı yer, DÖB, DSB, anne yaş grubu, baba yaş grubu, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, aylık toplam gelir, anne çalışma durumu, baba çalışma durumu, aile tipi, alilenin sosyal güvencesidir. Araştırmaya kapsamındaki 264 bebeğin 133 ü (%50,4) erkek,131 i (%49,6) kızdır.Doğum ağırlıkları ortalaması 3238,9± 404,2 g, doğum boy ortalaması 49,4± 1,5 cm olarak bulunmuştur.Bebeklerin 24 aylık kilo ortalaması 12360,2 ± 1351,4 g, boy ortalaması 88,1± 3,6 cm olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan bebeklerin annelerinin yaş ortalaması 29,7 ± 5,2 olarak bulunmuştur. Annelerin 8'i (%3) okur-yazar değil, 104'ü (% 39,4) üniversite mezunuydu. Annelerin 175'i (%66,3) ev hanımı olup çalışmamaktaydı. Bebeklerin 152'si (%57,6) sezaryen, 112'si (%42,4) normal doğum ile dünyaya gelmiştir.Doğumların hepsi hastanede gerçekleşmişdi. Bebeklerin %37,9'udoğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmişti.Bebeklerin %87,9 ilk gün kolostrumla emzirilmişti. İlk 6 ay sadece anne sütüyle tam beslenen bebek oranı %45,8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was investigated how the mode of delivery affects general health and growth progress until babies are 24 months old. It has been determined how often infants are sick. In the cross-sectional study, data were collected with a questionnaire of 56 questions asked to the mothers. Our dependent variables are: delivery type, first breastfeeding time, breastfeeding time only, first 6 months breastfeeding full time, breastfeeding time (weaning time), frequency of illness, baby weight, baby height, BMI. Our Independent Variables: Birth type, birth place, PC, DSB, mother age group, father age group, mother education status, father education status, monthly total income, mother employment status, father employment status, family type, social security of the family. 133 (50.4%) of the 264 babies included in the study are boys and 131 (49.6%) are girls. Average birth weights were found as 3238.9 ± 404.2 g, and average birth height was 49.4 ± 1.5 cm. The average 24-month weight of babies was found to be 12360.2 ± 1351.4 g, and the average height was 88.1 ± 3.6 cm. The average age of the mothers of the babies participating in the study was found to be 29.7 ± 5.2. Eight (3%) of the mothers were illiterate, 104 (39.4%) were university graduates. 175 of mothers (66.3%) were housewives and were not working. 152 (57.6%) of the babies were born by cesarean and 112 (42.4%) were born by normal birth. All births took place in the hospital. 37.9% of babies were breastfed in the first hour as soon as they were born. 87.9% of the babies were breastfed with colostrum on the first day. In the first 6 months, the rate of full breastfeeding babies was determined as 45.8%.