Kemoterapi ve radyoterapi alan pediatrik hastalarda ailelerin ağızbakımı konusundaki bilgi düzeyleri ile oral mukozit evresi arasındaki ilişki
Relationship between families' knowledge levels about oral care andthe stage of oral mucositis in pediatric patients receiving chemotherapyand radiotherapy
  1. Tez No: 939041
  2. Yazar: ARZU ÇAMİÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Oral mukozit, kanser tedavisinin yaygın ve zayıflatıcı toksisitelerinden biridir. Kemoterapi (KT) veya radyoterapi (RT) alan çocuklarda düzenli oral mukozit değerlendirmesi ve buna uygun ağız bakımı yapılması oral mukozitten korunmada en önemli faktörlerdendir. Bu çalışma ile KT ve RT gören çocuk hastaların ailelerinin ağız bakımı konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek, ailelerin bilgi düzeyleri ile çocuklarda görülen oral mukozit evresi arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende planlanan bu araştırmanın evreni; Şubat -Ekim 2024 tarihleri arasında yatarak KT ve RT gören, eski ve yeni lösemi, yumuşak doku, beyin ve kemik tümör tanısı alan, araştırmayı kabul eden çocuk ve aileleri oluşturmuştur. Evrenden ulaşılabilen tüm çocuk ve anneler örnekleme dâhil edilmiştir (n=110). Araştırmada veriler; Çocuk ve Ailelerin Tanıtıcı Özellikleri ile Çocuk Tanı ve Tedavi Bilgi Formu, Ailelerin Ağız Bakımı Konusunda Bilgi Düzeyi Belirleme Anketi,“Uluslararası Çocuk Mukozit Değerlendirme Ölçeği”ve Oral Mukozit Değerlendirme İndeksi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral mucositis is one of the common and debilitating toxicities of cancer treatment. Regular oral mucositis evaluation and appropriate oral care in children receiving chemotherapy or radiotherapy are among the most important factors in protecting against oral mucositis. With this study, it was aimed to determine the knowledge levels of the families of pediatric patients who have undergone chemotherapy and radiotherapy about oral care, to examine the relationship between the knowledge levels of the families and the stage of oral mucositis in children. Dec. The universe of this research, which is planned in a descriptive and relationshipseeking pattern, is; February October 2024 inpatient chemotherapy and radiotherapy saw the children and families who were diagnosed with Decrepit and new leukemia, soft tissue, brain and bone tumors, accepted the research. All accessible children and mothers from the universe were included in the sample (n=110). In the research, the data were collected using the Child Diagnosis and Treatment Information Form with the Introductory Characteristics of Children and Families, the Questionnaire for Determining the Level of Knowledge of Families about Oral Care, the“International Child Mucositis Assessment Scale”and the Oral Mucositis Assessment Index.