Antakya'nın III. numaralı şer'iyye sicili M. 1743-1745/H. 1156-1157
- Tez No: 93906
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Antakya'nın Di numaralı şer'iyye sicil defteri ve günümüz Türkçesine çevirisi adını taşıyan hicri 1156-1157, miladi 1745-1746 yıllarına ait Antakya'nın IH numaralı şer'iyye sicil defteri 213 belgeden oluşmaktadır. Dönemlerinin ve bölgelerinin dini, askeri, iktisadi ve idari özellilerini yansıtan şer'iyye sicilleri tarih için birinci el kaynak mahiyetindedir. Bu babda m numaralı defter Lale devrinden sonraki dönemde girişilen ıslahatların Arap eyaletlerine yansımalarını bize aksettirebilmektedir. Defter bize Antakya'nın sosyal hayatı hakkında da fikir vermektedir. İnsanların yaşayışları, günlük hayatta kullandıkları eşyaları ve uğraşları hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca defterden bölgenin yer isimleri konusunda da fikir edinmekteyiz. Bölgede görev yapan devlet görevlileri ve halktan alınan vergilerde defterden öğrenilebilmektedir. Çalışmamızı bu esaslar doğrultusunda dört ana bölüm altında değerlendirdik. Birinci bölümde şer'iyye sicilleri ve sicillerin değerlerini belirterek, Antakya'nın İÜ numaralı şer'iyye sicil defterinin tasnifini yaptık. İkinci bölümde Antakya'nın tarihi ve coğrafi yapısına değindik Üçüncü bölümde sicil kayıtlarını esas tutarak bölgede görev yapan görevlileri, mahalle ve yer adlarını ve halktan alınan vergileri belirttik. Dördüncü bölümde ise IH numaralı şer'iyye sicilinin günümüz Türkçesine çevirisini yaptık. m numaralı şer'iyye sicil defterinin verilerini göz önünde tutarak Antakya'nın ve Osmanlı devletinin XVTII. yy. ortalarındaki iktisadi, idari,sosyal ve dini hayatı hakkında bilgi edinebiliriz.
Özet (Çeviri)
HI Şer'iyye Sicil Defteriof Antakya consists of 213 documats which belong to the years between 1745-1746 (H.1 156-1 157) Şer'iyye Sicil Defteri are first hand resaurces for historical studies. Because they contain religious, military,economic and adminitretive factures of their periodsands and regions. Defter enligten us about social life of Antakya. Moreover they informed us on daily lives and works of people in that period. In addeten to this we can learn place names in region by Defter Defteralso illuminate us on state officals and taxes of the period. We will study our work four basic part according to these principles. In the first part, we will make clear Şer'iyye Sicil Defteri and their valve for historical studies moreover, we will classify m Şer'iyye Sicil Defteri of antioch. In the second part, we will mention history and geography of antioch. In the third part, we will study state officals, place and quarter names of the region, and taxes accoring Şer'iyye Sicil Defteri. In the last part, we will translate in numaralı Şer'iyye Sicil Defteri in to Turkish. We can learn information abaut social, admimitrative religious, economic life of the Ottoman Empire in the middle of the 18 the century.