Taraklı ve yöresinin turizm potansiyeli
The Tourism potantial of Taraklı
  1. Tez No: 93905
  2. Yazar: OSMAN ÖZBOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: TARAKLI VE YÖRESİNİN TURİZM POTANSİYELİ Sakarya İli'nin Taraklı İlçesi'ndeki turizm potansiyelini incelemeye yönelik olarak yapılan bu çalışma genel hatlarıyla dört kısımda ele alınmıştır. Birinci kısımda; bölgede, geliştirilebilir olarak gördüğümüz ağaç oymacılığı el sanatlarını kapsamlı olarak ele aldık. İkinci kısımda daha çok Taraklı içinde, yer yer de kırsalda bulunan tarihi nitelikte sayılabilecek eski ahşap evleri inceledik. Üçüncü kısımda yörenin yayla turizmi imkanlarını, cdördüncü kısımda ise kaplıca kaynaklarını araştırdık. ' Bu araştırmalarımızı yaparken ulaştığımız yazılı kaynakların yanında, özellikle ağaç oymacılığı için çoğunluğu yaşlı 19 köylü sanatkar ile yapılan anket çalışmasının sonuçlan da önemli katkılar sağlamıştır. Amacımız; bölgenin turizme elverişli kaynaklarının mümkün olduğunca ortaya çıkarılıp; hem bu kaynakların geliştirilerek bölgeye ekonomik katkı sağlaması, hem kültür düzeyinin yükseltilmesinin sağlanması, hem de araştırma konumuz olan ve turizm ürünü olarak nitelendirebileceğimiz bu yerlerin çevre koruması çalışmalarının sağlanmasıdır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY: THE TOURISM POTANTIAL OF TARAKLI The work which is making for examine carefully the tourism potantial of Taraklı city of Sakarya village has been investigated at four parts. At the first part; we have worked on handycrafts and tree carving that we thought it can be improved generally. At the second part; we have examined carefully the wooden house which are morely inside the Taraklı city and has the historical characteristics. At the third part; we have worked on high plateau tourism feasibility and have worked on hot water spring at the fourth part. t We took advantage of the enquiry which were made between 19 old age willagers for the tree engravery when we were making these examinations besides the writing sources that we reached. Our goals were making take the zone economical advantage by improving this springs; making the culturel level higher and making work activate of surroundings protect of this places that was our investigation subject and we can be talked about this places as a tourism product by finding out tourism springs of this zone. IV TEE. fteffio&SCTfW K0XUL3