Çocukluk çağı laboratuvar testi referans aralıklarının makine öğrenmesi yöntemiyle belirlenmesi ve belirlenen referans aralıklarının klinik karara etkisi
Determi̇nati̇on of pedi̇atri̇c laboratory test reference intervals usi̇ng machi̇ne learni̇ng methods and the effect of these reference intervals on cli̇ni̇cal deci̇si̇on maki̇ng
- Tez No: 939072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ORBATU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çocukluk çağı, büyüme ve gelişme sürecinin devam ettiği bir dönemdir. Bu nedenle çocuklarda fizyolojik, biyokimyasal ve klinik parametreler yaş gruplarına göre belirgin farklılıklar gösterir. Çocukluk çağında laboratuvar testleri, büyüme ve gelişme süreçlerinin izlenmesi, hastalıkların erken tanısı ve tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi açısından büyük önem taşır. Laboratuvar testlerinin sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan referans aralıklar, çocukların yaşa bağlı fizyolojik farklılıkları göz önünde bulunularak belirlenen, hekimlere teşhis ve tedavi süreçlerine yardımcı objektif veriler sağlayan önemli bir araçtır. Referans aralıkların doğru belirlenmesi ve uygulanabilir olması açısından Uluslararası Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonu (International Federation of Clinical Chemistry, IFCC) her laboratuvarın kendi otoanalizörü, kullanılan test kitleri ve hasta popülasyonuna uygun referans aralıklarını belirlemesini önermektedir. Makine öğrenmesi yöntemleri her laboratuvarın kendi referans aralıklarını belirlemesi için uygulanabilir çözümler sağlamaktadır. Çalışmamızda hastanemize özgü referans aralıklarını Oktay ve Ark. tarafından geliştirilen makine öğrenmesi yöntemi ile belirleyerek birçok klinik uygulamaya rehberlik etmekte olan CALIPER gibi uluslararası çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi genel pediatri polikliniklerine 2021-2024 tarihleri arasında başvurmuş pediatrik yaş grubundaki hastaların ALT, AST, Total bilirubin, Direkt bilirubin, Demir, Demir bağlama kapasitesi, Fosfor, GGT, Kalsiyum, Üre, kreatinin, LDH, Magnezyum, Ürik asit, Ferritin, Serbest T4, TSH test sonuçları hastane veri tabanından alınarak makine öğrenmesi yöntemi ile ilgili testlere ait yaş kırılımları ve buna bağlı referans aralıkları hesaplandı. Belirlenen referans aralıkları CALIPER ve hastanemizde kullanılmakta olan kit üretici referans aralıkları ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda makine öğrenmesi yöntemi ile referans aralıklarının hesaplanmasında temel basamak olan yaş aralıkları yüksek çözünürlükte belirlendi. Literatürdeki uluslararası kullanımda olan çalışmalardan saptadığımız farklılıklar pediatrik laboratuvar pratiğinde kullanılacak referans aralıkların seçiminin yalnızca teknik doğruluğa değil, aynı zamanda popülasyon uygunluğuna ve metodolojik geçerliliğe dayalı olarak yapılması gerektiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Childhood is a period during which growth and development are ongoing. Therefore, physiological, biochemical, and clinical parameters in children vary significantly according to age groups. Laboratory tests in childhood are of great importance for monitoring growth and development, early diagnosis of diseases, and evaluation of treatment efficacy. Reference intervals used in the interpretation of laboratory test results are essential tools that provide objective data to assist clinicians in the diagnostic and therapeutic process, and are determined by taking into account age-dependent physiological differences in children. To ensure that reference intervals are accurately determined and applicable, the International Federation of Clinical Chemistry (IFCC) recommends that each laboratory establish reference intervals tailored to their own autoanalyzer, test kits, and patient population. Machine learning methods offer applicable solutions for each laboratory to establish its own reference intervals. In our study, it was aimed to determine reference intervals specific to our hospital using the machine learning method developed by Oktay et al. and to compare these intervals with the results of international studies such as CALIPER, which guides many clinical practices. Test results for ALT, AST, total bilirubin, direct bilirubin, iron, total iron binding capacity, phosphorus, GGT, calcium, urea, creatinine, LDH, magnesium, uric acid, ferritin, free T4, and TSH from pediatric patients who presented to the general pediatrics outpatient clinics of the University of Health Sciences İzmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital between 2021 and 2024 were extracted from the hospital database. Using machine learning methods, age stratification and corresponding reference intervals for these tests were calculated. The determined reference intervals were compared with those from CALIPER and the kit manufacturer reference intervals currently used in our hospital. In our study, age ranges—the fundamental step in calculating reference intervals with machine learning—were determined at high resolution. The differences we observed from internationally used studies in the literature confirm that the selection of reference intervals to be used in pediatric laboratory practice should be based not only on technical accuracy, but also on population suitability and methodological validity.