Adolesan idiopatik skolyozlu hastaların aerobik egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi: Kesitsel kontrollü çalışma
Aerobic exercise capacity and quality of life in patients withadolescent idiopathic scoliosis: A cross-sectional controlled study
  1. Tez No: 939087
  2. Yazar: KADİR KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı Adolesan İdiyopatik Skolyoz (AİS) hastaların fiziksel, psikolojik ve solunum fonksiyonlarının değerlendirilerek skolyozun yaşam kalitesi ve kardiyopulmoner kapasite üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmamızda, kardiyopulmoner kapasiteyi en güvenilir şekilde değerlendiren Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET) testi ile VO2Max değerini ölçtük ve çalışmamıza cerrahi sınır öncesi (Cobb 20-40 derece arası) hastalarla beraber bir kontrol grubu aldık. Bu çalışma cerrahi sınır öncesi skolyozlu hastaların yaşam kalitesinin ve kardiyopulmoner fonksiyonlarının etkilenip etkilenmediği konusunda literatüre güvenilir bir fikir verecektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Kayseri Şehir Hastanesi Skolyoz Polikliniği'ne başvuran ve AİS tanısı alan, Cobb açısı 20 derece ve üzeri olan 19 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 16 sağlıklı birey yer almıştır. Katılımcılar arasında yaş ve cinsiyetdengesi sağlanmıştır. Kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), EQ-5D Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanılmıştır. Solunum fonksiyonları ise FEV1/FVC, FVC, MIP, MEP, MVV parametreleriyle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmada AİS grubunun solunum kapasitesinde, özellikle FEV1/FVC oranı ve maksimum inspirasyon basıncı (MIP) değerlerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görüldü. EQ-5D ölçeği sonuçları skolyoz grubunda yaşam kalitesinin anlamlı derecede düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of the study is to evaluate the physical, psychological and respiratory functions of Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) patients and to examine the effects of scoliosis on quality of life and cardiopulmonary capacity. In our study, we measured the VO2Max value with the CPET test, which is the most reliable assessment of cardiopulmonary capacity, and included patients with pre-surgical margins (Cobb 20-40 degrees) as well as a control group. This study will provide a reliable idea to the literature on whether the quality of life and cardiopulmonary functions of patients with scoliosis before surgical margins are affected. MATERIAL AND METHODS: Nineteen patients who applied to the Scoliosis Clinic of Kayseri City Hospital and were diagnosed with AIS and had a Cobb angle of 20 degrees or more were included in the study. The control group consisted of 16 healthy individuals without any health problems. Age and gender balance was achieved among the participants. Cardiopulmonary exercise test (CPET), EQ-5D Quality of Life Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were used. Respiratory functions were evaluated with FEV1/FVC, FVC, MIP, MEP, MVV parameters. RESULTS: In the study, a statistically significant decrease was observed in the respiratory capacity of the AIS group, especially in the FEV1/FVC ratio and maximum inspiratory pressure (MIP) values, compared to the control group. The EQ-5D scale results showed that the quality of life was significantly lower in the scoliosis group.