Ağız kanseri hücrelerinin ayrıştırılmasında manyetik levitasyon yönteminin Ex Vivo olarak değerlendirilmesi
Ex Vivo evaluation of the magnetic levitation method for the separation of oral cancer cells
- Tez No: 939086
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN GÜNERİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Baş-boyun bölgesinde en sık görülen kanser türlerinden birisi olan oral skuamöz hücreli karsinom, oral ve fasiyal yapılarda ağır hasarlar bırakarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın erken evrede tanılanması çok önemlidir. Bu amaçla geliştirilen yardımcı tanı yöntemlerinin, malignite riski taşıyan lezyonları ayırt etmedeki yetersizlikleri, sensitivite ve spesifitelerinin çok geniş bir aralıkta değişmesi ve enflamatuvar lezyonlarla malign lezyonları karıştırmaları nedeniyle primer sağlık hizmeti veren yerlerde kullanılmaları henüz önerilmemektedir. Günümüzde hücrelerin yoğunluk farklılıklarını kullanarak hücre hatlarında kanser hücrelerini ayrıştırmayı başaran manyetik levitasyon yöntemi çeşitli biyo-sistemlerin güvenilir, gerçek-zamanlı gözlemi ve ayrıştırılması için kullanılabilecek, güvenilir, hasta başında uygulanabilecek ve taşınabilir bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; oral lezyonlardan elde edilen hücrelerin yoğunluk farklılıklarına dayalı olarak, benign ve malign lezyonları ayırt edebilen bir manyetik levitasyon sisteminin tasarlanması ve bu sistemin etkinliğinin in vitro ve ex vivo koşullarda, fırça biyopsisi ve doku biyopsisi ile elde edilen hücreler kullanılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın ilk aşamasında, manyetik levitasyon tanı cihazı (MagCELL), mühendislik tasarımı yaklaşımları kullanılarak bilgisayar ortamında dizayn edilmiştir. Sistemde, anti-Helmholtz konfigürasyonunda, yatay olarak yerleştirilen 63×12×3 mm boyutlarında iki mıknatıs ve büyütücü lense sahip kamera, iki eksenli hareketli platforma entegre edilmiştir. Numunelerin optimal aydınlatmasını sağlamak için değişken odaklı bir ışık kaynağı kullanılmıştır. Optik gözlemler, manyetik alanın homojenliğinin en yüksek olduğu, mıknatısların merkezi bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Sistemde paramanyetik solüsyon olarak Gadovist kullanılmıştır. Sistemin kalibrasyonu, yoğunluğu bilinen mikro küreler kullanarak inorganik malzeme ile ve yine yoğunluğu bilinen maya (Saccharomyces cerevisiae yeast) hücreleri ile yapılmıştır. Daha sonra ticari olarak satın alınan insan hücre hatları (normal ve kanserli) kullanılarak yapılan, in vitro yoğunluk ölçüm testleri ile sistemin hücreleri başarıyla ayrıştırabildiği doğrulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen olgulardan fırça ve doku VI biyopsisi ile elde edilen hücreler sisteme aktarılarak, hücrelerin manyetik alan içerisinde, yoğunluk farklılıklarına göre belirli yüksekliklerde konumlanması sağlanmıştır. Deneysel veriler, hücrelerin levitasyon yükseklikleri temel alınarak değerlendirilmiş ve hücre yoğunlukları istatistiksel analizlerle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada kullanılan fırça biyopsisi yöntemiyle alınan hücrelerin manyetik levitasyon sistemiyle analizinde, kanserli hücrelerin yoğunluk değerlerinin 1,152-1,254 g/mL arasında değiştiği, sağlıklı hücrelerin ise 1,174-1,240 g/mL aralığında olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, doku örneklerinden elde edilen hücrelerde kanserli hücrelerin yoğunluğu 1,177-1,237 g/mL, sağlıklı hücrelerin yoğunluğu ise 1,174-1,238 g/mL arasında ölçülmüştür. OSHK lezyonlarından alınan doku biyopsisi hücrelerinin yoğunluğu tüm doku örnekleri arasında en yüksek yoğunluğa sahip hücrelerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Oral squamous cell carcinoma (OSCC), one of the most common types of cancer in the head and neck region, significantly impacts the quality of life by causing severe damage to oral and facial structures. Therefore, early detection of this disease is crucial. However, the limitations of adjunct diagnostic methods developed for distinguishing lesions with malignancy risk vary widely in sensitivity and specificity, often confusing inflammatory lesions with malignant ones, thereby not yet recommended for use in primary healthcare settings. Currently, magnetic levitation, which discriminates cancer cells from healthy ones in cell lines based on density differences, emerges as a promising method for reliable, real-time observation and separation within various biosystems. It is portable and can be applied at the bedside. This study aims to design a magnetic levitation system capable of distinguishing benign and malignant lesions based on density differences of cells obtained from oral lesions. The effectiveness of this system will be evaluated under in vitro and ex vivo conditions using cells obtained from brush biopsies and tissue biopsies. Materials and Methods: In the initial phase of the study, the magnetic levitation diagnostic device (MagCELL) was designed using engineering design approaches in a computer environment. The system integrates two magnets (63×12×3 mm each) arranged horizontally in an anti-Helmholtz configuration and a magnifying lens attached to a two-axis movable platform. A variable-focus light source was used for optimal sample illumination. Optical observations were conducted at the central region of the magnets where the magnetic field homogeneity is highest. Gadovist was employed as the paramagnetic solution in the system. Calibration involved using microspheres with known densities and Saccharomyces cerevisiae yeast cells with known densities. Subsequent in vitro density measurement tests using commercially available human cell lines (normal and cancerous) confirmed the system's ability to successfully segregate cells based on density. Cells obtained from brush and tissue biopsies from study participants were transferred to the system, where cells were positioned at specific heights within the magnetic field based on density differences. Experimental data were evaluated based on levitation heights of cells and compared using statistical analysis of cell densities. VIII Results: Analysis using the magnetic levitation system showed that cells obtained through brush biopsies had cancerous cell density values ranging from 1,152 to 1,254 g/mL, while healthy cells ranged from 1,174 to 1,240 g/mL. Similarly, cells obtained from tissue samples exhibited cancerous cell densities of 1,177 to 1,237 g/mL and healthy cell densities of 1,174 to 1,238 g/mL. Biopsy cells from OSCC lesions had the highest density among all tissue samples.