Minenin çürüksüz servikal lezyonlarında akışkan kompozit uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of flowable composite applications in non-carious cervical lesions
  1. Tez No: 939093
  2. Yazar: MÜNEVVER SÖĞÜT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, çürüksüz servikal lezyonlara uygulanan farklı akışkan kompozit materyallerin sağkalımlarını ve klinik performansını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda tedavi edilen 41 kadın ve 24 erkek olmak üzere 65 hastaya ait 214 restorasyon incelenmiştir. Çalışmada Ruby Flow, Estelite Universal Flow ve Nova Compo SF olmak üzere üç farklı akışkan kompozit materyal değerlendirilmiştir. Estelite Universal Flow ve Ruby Flow restorasyonlarında selektif asitleme sonrası Optibond Universal adeziv ajanı kullanılmıştır. Nova Compo SF self adeziv özellik gösterdiği için doğrudan veya öncesinde selektif asitleme yapılarak veya selektif asit sonrası Optibond adeziv kullanılarak üç farklı şekilde uygulanmıştır. Restorasyonlar, 1., 3. ve 6. aylarda modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the survival rates and clinical performance of different flowable composite materials applied to non-carious cervical lesions. Materials and Methods: The study included an analysis of 214 restorations performed on 65 patients (41 females and 24 males) treated at the Department of Restorative Dentistry, Faculty of Dentistry, Ege University. Three different flowable composite materials were assessed: Ruby Flow, Estelite Universal Flow and Nova Compo SF. In Estelite Universal Flow and Ruby Flow restorations, Optibond Universal adhesive agent was applied following selective etching. Since Nova Compo SF has self adhesive properties, it was applied in three different ways: direct application, selective etching before application, or selective etching followed by Optibond adhesive. The restorations were evaluated at 1, 3, and 6 months using the Modified USPHS criteria.