HIV ile mono-enfekte kişilerde tenofovir disoproksil ile tenofovir alafenamid içeren antiretroviral tedavi rejimlerinin kardiyometabolik riske etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of antiretroviral treatment regimens containing tenofovir disoproxil and tenofovir alafenamide on cardiometabolic risk in people mono-infected with HIV
- Tez No: 939092
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan antiretroviral tedavi (ART) rejimlerinde yaşanan gelişmeler ile HIV enfeksiyonu kronik bir hastalık haline gelmiştir. HIV ile yaşayan bireylerde geleneksel risk faktörlerinin yanında HIV enfeksiyonuna bağlı kronik inflamasyon, immün aktivasyon ile ART ilişkili uzun dönem toksisite metabolik komorbiditelerin gelişmesinden ve kardiyovasküler hastalık (KVH) riskinde artıştan sorumlu tutulmaktadır. Tenofovir ön ilaçlarından tenofovir alafenemid (TAF) kilo alımı ve dislipidemi ile ilişkilendirilmişken diğer ön ilaç tenofovir disoproksil fumaratın (TDF) kemik ve böbrek üzerine yan etkisi bilinmektedir. Epikardiyal yağ dokusu (EYD) kardiyometabolik riskin belirteci kabul edilen kalbe ait viseral yağ dokusudur. Metabolik sendrom (MetS) ve metabolik disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD) da artmış KVH riski ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı TAF ve TDF içeren ART rejimlerinin kardiyometabolik risk ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve invaziv olmayan yöntemlerden transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile vibrasyon kontrollü transient elastografinin (VCTE) kardiyometabolik risk belirlemede yerini incelemektir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel ve gözlemsel olarak planlandı. 01.08.2024 ile 31.01.2025 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, bilinen KVH öyküsü olmayan, viral yükü baskılı ve en az 12 aydır düzenli olarak integraz inhibitörü (INSTI) ve emtrisitabin (FTC) ile kombine olarak TAF veya TDF içeren ART rejimi kullanan HIV ile yaşayan bireyler çalışmaya dahil edildi. HBV, HCV koenfeksiyonu olan, orta veya ciddi alkol tüketimi olanlar dışlandı. Tüm katılımcılara TTE ile EYD ölçümü, üç saat açlık sonrası VCTE ile controlled attenuation parameter (CAP) ve karaciğer sertlik ölçümü yapıldı. Tüm katılımcıların boy, kilo, bel çevresi, kan basıncı ölçümü yapılarak son üç aya ait en güncel laboratuvar tetkikleri hastane bilgi yönetim sisteminden alındı. TAF ve TDF bazlı ART kullananlar arasında EYD kalınlığı, MetS ve MASLD sıklıkları karşılaştırıldı. Daha kalın EYD, MetS ve MASLD tanıları ile ilişkili faktörler araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya TAF/FTC/BIC kullanan 67, TDF/FTC + DTG kullanan 25 birey dahil edildi. Ortanca EYD kalınlığı TAF grubunda 4 [IQR:1,92] mm, TDF grubunda 3 [IQR:1] mm saptandı ve aradaki fark anlamlıydı (p=0,010). İki grup arasında MetS ve MASLD sıklığı açısından anlamlı fark yoktu (p=0,499 ve p=1,000). MetS ve MASLD tanısını öngörmek için 4,01 mm EYD kalınlığı eşik değer olarak belirlendiğinde her iki durum için %74 özgüllük elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: With the developments in antiretroviral therapy (ART) regimens used in the treatment of HIV infection, HIV infection has become a chronic disease. In addition to traditional risk factors in individuals living with HIV, chronic inflammation, immune activation and long-term toxicity associated with ART are responsible for the development of metabolic comorbidities and increased risk of cardiovascular disease (CVD). Tenofovir alafenemide (TAF), one of the prodrugs of tenofovir, has been associated with weight gain and dyslipidaemia, while the other prodrug tenofovir disoproxil fumarate (TDF) has known side effects on bone and kidney. Epicardial adipose tissue (EAT) is visceral adipose tissue of the heart that is considered as a marker of cardiometabolic risk. Metabolic syndrome (MetS) and metabolic dysfunction associated steatotic liver disease (MASLD) are also associated with increased CVD risk. The aim of this study was to evaluate the association of ART regimens containing TAF and TDF with cardiometabolic risk and to examine the role of transthoracic echocardiography (TTE) and vibration-controlled transient elastography (VCTE), which are non-invasive methods, in cardiometabolic risk assessment. Methods: The study was designed as a single-centre, cross-sectional and observational study. Individuals living with HIV who visited our outpatient clinic between 01.08.2024 and 31.01.2025, had no known history of CVD, had a suppressed viral load and had been regularly using an ART regimen containing TAF or TDF in combination with integrase inhibitor (INSTI) and emtricitabine (FTC) for at least 12 months were included in the study. Individuals with HBV, HCV co-infection, moderate or heavy alcohol consumption were excluded. All participants underwent EAT measurement by TTE, controlled attenuation parameter (CAP) and liver stiffness measurement by VCTE after three hours of fasting. Height, weight, waist circumference, blood pressure and the most recent laboratory tests from the last three months were obtained from the hospital information management system. EAT thickness, MetS and MASLD frequencies were compared between TAF and TDF-based ART users. Factors associated with thicker EAT, MetS and MASLD diagnoses were evaluated. Results: A total of 67 individuals receiving TAF/FTC/BIC and 25 individuals receiving TDF/FTC plus DTG were included in the study. The median epicardial adipose tissue (EAT) thickness was 4 mm [IQR: 1.92] in the TAF group and 3 mm [IQR: 1] in the TDF group, and the difference was statistically significant (p=0.010). There was no significant difference in the prevalence of MetS and MASLD between the two groups (p=0.499 and p=1.000, respectively). When an EAT thickness of 4.01 mm was used as the cutoff value to predict the presence of MetS and MASLD, a specificity of 74% was achieved for both conditions.