State dependent seismic response of reinforced concrete frame buildings under sequential earthquakes
Ardışık depremler altında betonarme çerçeveli binaların duruma bağlı deprem davranışları
  1. Tez No: 939098
  2. Yazar: FURKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, ardışık depremlere maruz kalan betonarme çerçeveli binaların yapısal hasar değişimine odaklanmaktadır. Bu tezde, dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelmiş olan en etkili ardışık depremler, mevcut yer hareketi veri tabanlarından alınarak bir araya getirilmiştir. Bu veri tabanı, Şubat 2023'te Türkiye Kahramanmaraş'ta meydana gelmiş olan ardışık depremler sırasında elde edilmiş kuvvetli yer hareketi kayıtlarını da içermektedir. Yapısal modelleme iki farklı detaylandırma seviyesinde gerçekleştirilmiştir. İlk seviyede betonarme binalar tek serbestlik dereceli yapılar olarak ele alınırken ikinci seviyede ise 2 boyutlu çerçeve modelleri olarak dikkate alınmıştır. Her iki durumda da, çalışma için derlenmiş olan ardışık deprem veri tabanı ile dinamik analizler gerçekleştirilerek tepki istatistikleri oluşturulmuş ve ardışık depremlere maruz kalan yapılarda görülen hasar değişimi irdelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ardışık depremlerin betonarme binalar üzerinde ek talepler oluşturabileceğini ve bu durumun kısa vadede yapıların deprem tasarımı ve analizi açısından kesin olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the seismic damage evolution for reinforced concrete (RC) frame buildings which are subjected to sequential earthquakes. In this study, the most significant sequential earthquakes from different parts of the world are collected from the available strong motion databases. This dataset also includes ground motion records from the recent Kahramanmaraş, Türkiye earthquake sequence that took place in February 2023. The structural modeling is carried out at two different levels of idealization. The first level belongs to a single degree of freedom idealization of RC frame buildings whereas planar frame models have been utilized for the second level. In both cases, the response statistics are obtained through dynamic analyses by employing the developed sequential ground motion dataset, and the evolution of seismic damage is monitored when building models are subjected to multiple earthquakes. The results of this study reveal that sequential earthquakes may create excessive demands on the seismic behavior of RC frame buildings and this issue should be explicitly considered in the seismic design and analysis of structures in the near future.