Sub-idle performance modeling of a turboshaft engine
Turboşaft motor rölanti altı performans modellemesi
  1. Tez No: 939099
  2. Yazar: MERT ERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN, PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gaz türbinli motorların rölanti altı performans tahmini, o bölgeye ait yüksek kalitede komponent performans verilerinin bulunmaması nedeniyle zor ve karmaşık bir konudur. Motor firmaları bu çalışma bölgesini incelemek için motor testlerine büyük ölçüde güvenmektedir. Güvenli ve optimum motor başlatma, motor yeniden başlatma ve motor kapatma durumlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi, bir rölanti altı model yardımıyla daha pratik ve detaylı olarak gerçekleştirilebilir. 2020'li yıllara kadar gaz türbinleri alanında en popüler konulardan biri olmasına rağmen, çok kademeli turbo makinelerde herhangi bir motor yel değirmeni veya başlatma testi verisi olmadan rölanti altı çalışma karakterlerini tahmin etmek için literatürde güvenilir ve sistematik bir yöntem mevcut değildir. Bu bağlamda, tezin amacı bir gaz türbinli motorun rölanti üstü performans modelinin rölanti altına genişletilmesi ve bu yöntemle başlatma karakterinin tahmin edilebilmesi için bir yöntem geliştirmektir. Motorun rölanti altı davranışı tezin içerisinde yer alan harita genişletme prosedürü kullanılarak doğru bir şekilde tahmin edilebilir. Önerilen metodun doğrulamaları bir deneme turboşaft motoru ve literatürde mevcut olan başlatma test verileri yardımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sub-idle performance estimation of gas turbine engines is challenging due to the lack of high-quality component performance rig data. Engine manufacturers heavily relied on engine testing to investigate this region of operation. However, the definition of safe and optimal starting, restarting, and shut-down procedures can be made more practically with the help of a numerical sub-idle engine model. Although it is one of the most popular topics in the gas turbine area through the 2020s, no robust and systematic method is available in the literature for estimating sub-idle characteristics in multi-stage turbomachinery without relying on starting or windmilling test data. For this purpose, this thesis aims to reach a specific method and guideline for sub-idle expansion of a specific performance model (above-idle model) of a gas turbine engine. Engine sub-idle behavior can be predicted correctly by using the suggested procedure provided in this thesis. Verification of the suggested method is accomplished with the aid of a demo turboshaft engine in addition to starting results available in the literature.