Prediyaliz kronik böbrek hastalığında renal anemi yönetimi: Tek merkez deneyimi
- Tez No: 939112
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU, DOÇ. DR. NECMİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), global ölçekte önemli bir halk sağlığı problemi olup, anemi gibi komplikasyonları nedeniyle hastaların yaşam kalitesini düşürmekte ve kardiyovasküler riskleri artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Polikliniğinde diyalize başlanmamış, Evre 3-5 KBH tanısı konmuş hastalarda anemi sıklığını, anemiye katkıda bulunan risk faktörlerini, demir parametrelerini ve mevcut anemi yönetim stratejilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif, gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanan bu araştırma, 1 Ocak 2020 ile 16 Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri, Evre 3-5 KBH tanısı almış 919 hastanın demografik, klinik ve laboratuvar verileri, Kocaeli Üniversitesi Hastaneleri Elektronik Hasta Takip Programı üzerinden toplanmıştır. Hemoglobin düzeyleri, serum demir, ferritin, transferrin satürasyonu gibi anemi belirteçleri ile demir tedavisi, eritropoezi uyaran ajan (ESA) ve hipoksi ile indüklenebilir faktör-prolil hidroksilaz inhibitörleri (HIF-PHI) kullanımı değerlendirilmiş; veriler, istatistiksel analizlerle detaylı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya, diyalize başlanmamış Evre 3-5 kronik böbrek hastalığı (KBH) tanısı konmuş toplam 919 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 66.3 ± 12.3 yıl olup, yaş aralığı 22 ile 94 arasında değişmektedir. Cinsiyet dağılımında %52.7'si kadın (n=484) ve %47.3'ü erkek (n=435) olarak belirlenmiştir. Kadın hastaların büyük çoğunluğu (%91.1) postmenopozaldır. Etiyolojik olarak, hastaların %55.5'i diyabet mellitus, %22.7'si hipertansiyon, %2.9'u glomerülonefrit, %2.1'i polikistik böbrek hastalığı ve %4.8'i etiyolojisi belirlenemeyen nedenlere bağlı olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, KBH evre dağılımı incelendiğinde, hastaların %72.4'ünün Evre 3, %21.5'inin Evre 4 ve %6.1'inin Evre 5 olduğu saptanmıştır. Özellikle Evre 3 ve Evre 4 gruplarında diyabet, sırasıyla %55.9 ve %57.1 oranında baskın etiyolojik faktör olarak öne çıkmaktadır. İlk ölçümlerde, tüm popülasyonda ortalama hemoglobin (Hb) değeri 12.2 ± 1.9 g/dL olarak kaydedilmiştir. Anemi, tanımlanan kriterlere göre incelendiğinde, hastaların %54.2'sinde anemi mevcut olup; %12.2'sinde Hb
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chronic kidney disease (CKD) is a significant global public health problem that, due to complications such as anemia, diminishes patients' quality of life and increases cardiovascular risks. The aim of this study is to evaluate the frequency of anemia, the contributing risk factors, iron parameters, and the current anemia management strategies in patients diagnosed with Stage 3–5 CKD who have not yet initiated dialysis at the Nephrology Clinic of Kocaeli University Hospital. Materials and Methods: This retrospective, observational study collected demographic, clinical, and laboratory data from 919 patients aged 18 and older with a diagnosis of Stage 3–5 CKD, who presented between January 1, 2020 and June 16, 2024. Data were obtained from the Electronic Patient Tracking Program of Kocaeli University Hospitals. Parameters such as hemoglobin levels, serum iron, ferritin, and transferrin saturation as markers of anemia, along with the use of iron therapy, erythropoiesis-stimulating agents (ESA), and hypoxia-inducible factor-prolyl hydroxylase inhibitors (HIF-PHI), were evaluated. The collected data were analyzed in detail using statistical methods. Results: A total of 919 patients with Stage 3–5 CKD who had not yet initiated dialysis were included in the study. The mean age was 66.3 ± 12.3 years, with an age range of 22 to 94 years. Gender distribution revealed that 52.7% were female (n=484) and 47.3% were male (n=435), with the vast majority (91.1%) of the female patients being postmenopausal. Etiologically, 55.5% of the patients had diabetes mellitus, 22.7% had hypertension, 2.9% had glomerulonephritis, 2.1% had polycystic kidney disease, and 4.8% had unknown causes. In terms of CKD staging, 72.4% of the patients were in Stage 3, 21.5% in Stage 4, and 6.1% in Stage 5. Notably, in both Stage 3 and Stage 4 groups, diabetes was the predominant etiological factor, observed in 55.9% and 57.1% of the patients, respectively. At the initial assessment, the overall mean hemoglobin (Hb) level was 12.2 ± 1.9 g/dL. Based on the defined criteria, 54.2% of the patients were anemic; 12.2% had Hb