200 kw güç kapasiteli mikro hidroelektrik santralin kontrolü ve uygulaması
200 kw power capacity control and implementation of micro hydroelectric power plant
  1. Tez No: 939111
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN KART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada TEMSAN A.Ş. Ar-Ge ve İnovasyon Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan Zonguldak ili içerisinde bulunan Ulutan Barajından içme suyu maksadıyla alınan sulardan enerji üretimi yapan bir mikro hidroelektrik santral anlatılmıştır. Su isale hattında bir noktadan diğer noktaya iletilirken mevcut suyun enerjisi türbine yönlendirilerek enerji üretimi gerçekleştirilmiştir. Sahadan alınan yağış karakteristiği, düşü verileriyle türbin tipi belirlenmiş ve sistemden üretilebilecek maksimum güç hesaplanmıştır. Belirlenen banki tipi türbine uygun generatör seçimi yapılmış ve kontrol akış şeması oluşturulmuştur. Oluşturulan kontrol akış şemasına uygun sistemin şebekeye senkronizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elektrik üretimi gerçekleştirilen mikro santralden maksimum enerji elde edebilmek için güç sistemleri otomasyonunda oldukça yaygın olarak kullanılan Siemens S7-1200 PLC denetleyiciyle kontrol edilmiştir. SCADA ekranı üzerinden anlık olarak kayıt altına alınan; akım, gerilim, frekans, güç, debi, ayar kanadı açıklığı, giriş vana öncesi-sonrası basınç, türbin yatak sıcaklıkları, generatör yatak-sargı sıcaklığı, redüktör yağ sıcaklığı, hidrolik ünitenin yağ sıcaklığı gibi veriler gözlemlenmiştir. Alınan veriler grafiklendirilerek analiz edilmiş, generatör ve türbinin verimliliği hesaplanmıştır. Bu çalışmayla yenilenebilir kaynakların toplam enerji üretimindeki payı artmış, fosil yakıt kullanım yüzdesi azaltılmış ülkemizin stratejik hedeflerine bir adım daha yaklaşılmıştır. Enerjisinden yararlanılmayan su kaynağı değerlendirilerek santralin bulunduğu bölgenin ulusal şebekeye bağlılığı azaltılmış, yıllık işletme gideri de azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a micro hydroelectric power plant designed by the TEMSAN A.Ş. R&D and Innovation Department, which produces energy with water taken from the Ulutan Dam in Zonguldak province for drinking water purposes, is described. While the water is transmitted from one point to another in the water pipeline, the energy of the existing water is directed to the turbine to produce energy. The turbine type was determined with the rainfall characteristics and head data taken from the field and the maximum power that could be produced from the system was calculated. A generator suitable for the specified banki type turbine was selected and a control flow chart was created. The system has been synchronized to the grid in accordance with the created control flow chart. In order to obtain maximum energy from the micro power plant producing electricity, it was controlled with the Siemens S7-1200 PLC controller, which is widely used in power systems automation. Instantly recorded via SCADA screen; Data such as current, voltage, frequency, power, flow rate, guide vane position, inlet valve pre-post pressure, turbine bed temperatures, generator bed-winding temperature, reducer oil temperature, hydraulic unit oil temperature were observed. The data received was analyzed by graphing, and the efficiency of the generator and turbine was calculated. With this study, the share of renewable resources in total energy production has increased, the percentage of fossil fuel use has been reduced, and our country has come one step closer to its strategic goals. By utilizing the unused water resource, the dependence of the region where the power plant is located on the national grid has been reduced, and annual operating expenses have also decreased.