Türkiye'de yerel hizmetlerin sunulmasında belediye birliklerinin yeri
The role of municipality unions in providing local services in Turkey
  1. Tez No: 93914
  2. Yazar: NUR ŞAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Kamu yönetiminin en önemli konularından birisi“hizmet ”konusudur. Yönetim olgusu hizmeti en iyi şekilde karşılamak hedefındedir. Bu amaçla hizmetin kapsamı, talebi, tasarlanması, arzı ve hizmetin arzı sonunda denetimi gibi esaslar iyi tanımlanması ve tartışılması gerekir. Hizmetin örttüğü alan genişledikçe bu' esasların belirlenmesi daha kısa bir zaman alır. Ancak her bölgeye, her idari birim alanına göre değişkenlik gösteren yerel hizmetler bu esasların belirlenmesini ince bir noktaya taşır. Özellikle son yüzyılda yaşadığımız hayatın boyutlarının değişmesi ve bu değişimin en çok kentlerde yaşanması yerel hizmet ve belediye olgularını bir araya getirmiştir. Kentte hizmet sunan diğer yönetim birimleri varlığına rağmen belediye birimlerinin öne çıkması onların halk oyununa ve halk denetimine dayanmasından kaynaklanır. Ülkemiz gibi yerel yönetimlerin merkeze göre zayıf kaldığı ülkelerde öncelikle güçleri birleştirmek için kurulan yerel yönetim birlikleri, belediyelerin önem kazanmasıyla bu birimlerin yaşadığı zayıflığı aşmanın bir yolu olarak görülmüştür ve böylece belediye birlikleri yaşamımıza girmiştir. Çağımız yerel hizmetin talep edildiği, tasarlandığı, sunulduğu ve denetlendiği alanın merkezinde olan belediyelerin ve belediye birliklerinin artık zayıflılıkları aşmak için değil demokratik yaşamın sağlıklı sürdürebilmesi için varlığını sürdürmesini gerekli kılmaktır. mi IX. YÛKSOCÖĞm'İM KURULU
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important subjects of public administration is“the service”. The fact of management aims at providing the best services. On this purpose, the essentials of scope of the service, demand, design/planning, supply, and finally supervision need to well- defined and discussed. While the service area expands its borders, definition of these principals takes shorter time. However, local services that are variable region by region, lead the definition of the principals to a very sensitive point. Local services and municipality facts became closer while contemporary life of the last century have changed the dimensions of life, especially in the cities. In spite of the existence of the other city-services units, unions of municipalities leadership depends on the support of public votes and the supervision. In the countries like ours, where local governments are comparatively weaker than central governments, unions of municipalities establish all before else, in order to join the forces, are accepted as one of the ways to avoid the weakness' that those management units had faced, in this manner the unions of municipalities have became parts of our lives. Our age mandate that, Municipalities and unions of municipalities which are in the heart of the field where local services is required, designed, provided and controlled- supervised; should survive not only to get over the weaknesses but to be able to sustain the healthy democratic life. VIII