Romantik ilişkisi olan bireylerde sosyal görünüş kaygısı ile yeme farkındalığı ilişkisinde algılanan romantik ilişki kalitesi ve beden memnuniyetinin aracı rolü
The mediating role of perceived romantic relationship quality and body satisfaction in the relationship between social appearance anxiety and mindful eating in individuals with romantic relationships
- Tez No: 939238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma bireylerin sosyal görünüş kaygısı ile yeme farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide beden memnuniyeti ve algılanan romantik ilişki kalitesinin aracı rolünü araştırmak hedeflenmiştir. Araştırmanın bir diğer amacı, bu değişkenlerin çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, ekonomik düzey, beden kitle indeksi, sosyal medya kullanım süresi ve spor yapma durumu gibi) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya romantik ilişki içinde olan 18-65 yaş arası 563 gönüllü birey katılmıştır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Yeme Farkındalığı Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS 21.0 ve PROCESS Macro 4 uzantısı ile analiz edilmiştir. Araştırma değişkenleri arasında Pearson Korelasyon Katsayısı uygulanmıştır. Aracılık rollerinin belirlenmesi amacıyla PROCESS Macro'nun“Multiple Mediation Model 4”modülü ile gerçekleştirilmiş ve paralel çoklu aracılık analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda sosyal görünüş kaygısı ile yeme farkındalığı arasındaki ilişkide beden memnuniyetinin kısmi aracı bir rol oynadığı, algılanan romantik ilişki kalitesinin ise aracı bir rol üstlenmediği bulunmuştur. Sosyal görünüş kaygısının yeme farkındalığını doğrudan olumsuz etkilediği ve bu ilişkinin bir kısmının beden memnuniyeti aracılığıyla açıklandığı bulunmuştur. Sosyal görünüş kaygısı arttıkça beden memnuniyeti azalmakta, beden memnuniyeti arttıkça yeme farkındalığı yükselmektedir. Ancak sosyal görünüş kaygısının algılanan romantik ilişki kalitesi üzerindeki etkisi anlamlıdır. Bulgular, sosyal görünüş kaygısının yeme farkındalığını hem doğrudan hem de beden memnuniyeti aracılığıyla dolaylı olarak etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, yeme farkındalığı, sosyal görünüş kaygısı, algılanan romantik ilişki kalitesi ve beden memnuniyeti gibi değişkenlerin yaş, cinsiyet ve ilişki süresi gibi demografik özelliklere göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between individuals' social appearance anxiety and their eating awareness, as well as to investigate the mediating roles of body satisfaction and perceived romantic relationship quality in this relationship. Another objective of the study was to explore the associations of these variables with various demographic factors, such as gender, age, marital status, educational level, economic status, body mass index, social media usage time, and engagement in physical activities. The study included 563 voluntary participants aged 18-65 who were in romantic relationships. Data were collected using the Demographic Information Form, Social Appearance Anxiety Scale, Eating Awareness Scale, Perceived Romantic Relationship Quality Scale, and Body Satisfaction Scale. The data were analyzed using SPSS 21.0 and the PROCESS Macro 4 extension. Pearson Correlation Coefficient was applied to examine relationships among the study variables, and parallel multiple mediation analysis was conducted using the“Multiple Mediation Model 4”module of the PROCESS Macro to determine mediation roles. The analysis revealed that body satisfaction partially mediated the relationship between social appearance anxiety and eating awareness, while perceived romantic relationship quality did not play a mediating role. It was found that social appearance anxiety negatively affected eating awareness directly, with part of this relationship explained through body satisfaction. As social appearance anxiety increased, body satisfaction decreased, and higher body satisfaction was associated with greater eating awareness. However, the impact of social appearance anxiety on perceived romantic relationship quality was found to be non-significant. The findings indicate that social appearance anxiety influences eating awareness both directly and indirectly through body satisfaction. Additionally, the study determined that variables such as eating awareness, social appearance anxiety, perceived romantic relationship quality, and body satisfaction differed based on demographic characteristics such as age, gender, and relationship duration.