Sağlık personelinin tükenmişlik düzeyi ile iş-aile yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir kamu hastanesi örneği
Examination of the relationship between health care personnel's burnout level and work-family life balance: A public hospital example
  1. Tez No: 939239
  2. Yazar: ÖZGE MULLAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık personeli çalışma hayatında hasta bakımı, yoğun mesai saatleri, verilen hizmetin aciliyeti gibi birçok stres faktörü ile karşı karşıya kalmaktadır. En kritik dönemlerde hastaların tedavi ve bakım sorumluluğunu alan sağlık personeli bu stres ile tükenmişlik açısından risk altındadır. Yaşanan yoğun stres ve tükenmişlik durumu sağlık personelinin aile yaşamında kurmaya çalıştığı dengeye de zarar verebilmektedir. Bu araştırmanın amacı sağlık personelinin tükenmişlik düzeyi ile iş-aile yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Adana'da bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmaya 305 sağlık personeli katılmıştır. Sağlık personelinin tükenmişlik düzeyini belirlemek amacıyla ''Maslach Tükenmişlik Ölçeği'' ve iş-aile yaşam dengesine yönelik algılarını belirlemek amacıyla ''İş-Aile Yaşam Dengesi Ölçeği'' kullanılmıştır. Bulgular sağlık personelinin orta düzeyde genel tükenmişlik, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma yaşarken yüksek düzeyde kişisel başarı duygusunda azalma yaşadığını göstermektedir. Aynı zamanda sağlık personelinin orta düzeyde iş-aile yaşam dengesi, işin aileye olumsuz etkisi algılarken düşük düzeyde ailenin işe olumsuz etkisi ve yüksek düzeyde iş aile uyumu algıladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare personnel are faced with many stress factors such as patient care, intensive working hours, and the urgency of the service provided in their working lives. Healthcare personnel who take responsibility for the treatment and care of patients during the most critical periods are at risk of burnout due to this stress. The intense stress and burnout experienced can also harm the balance that healthcare personnel try to establish in their family life. The aim of this research is to examine the relationship between the burnout level of healthcare personnel and work-family life balance. The population of the study consists of healthcare personnel working in a public hospital in Adana. 305 healthcare personnel participated in the study. The ''Maslach Burnout Inventory'' was used to determine the burnout level of healthcare personnel and the ''Work-Family Life Balance Scale'' was used to determine their perceptions of work-family life balance. The findings show that healthcare personnel experience moderate levels of general burnout, emotional exhaustion, and desensitization, while experiencing a high level of decreased sense of personal accomplishment. At the same time, it was concluded that health personnel perceived a medium level of work-family life balance and a negative impact of work on family, while they perceived a low level of negative impact of family on work and a high level of work-family rapport.