Vergi yükü, enflasyon ve ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The effect of tax burden, inflation and economic growth on income distribution
  1. Tez No: 939243
  2. Yazar: TEMİLE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN BOZMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir ülkenin ekonomik gelişmişliğinin en önemli faktörlerden biri, gelir gelişiminin açıklana bilirliğidir. Gelir eşitsizliğini azaltmak için etkili araçlardan biri vergidir. Vergiler, gelir eşitsizliğini azaltmanın yanı sıra toplumsal refahı arttırmaktadır. Bu nedenle adil ve etkili bir vergi politikası, sosyal adaletin ve ekonomik kalkınmanın temel belirsizliklerindendir. Gelir eşitsizliği, toplumsal huzursuzluklara, artan suç oranlarına ve ekonomik istikrarsızlığa yol açabilmektedir. Özel olarak gelişen durum, gelir durumunun ekonomik, sosyal ve siyasal istikrar için kritik bir yapıya sahiptir. Orta sınıftan bağımsız, demokratik rejimlerin sürdürülebilirliği açısından da temel bir rol oynar; Güçlü orta sınıflar, dengeli ekonomik büyümeyi ve toplumsal dengeyi sağlamaktadır. İktisadi teoride, güncel modeller, genellikle işlevsel, ortaya çıkan gelişmeler üzerine odaklanmaktadır. Üretim faktörleri arasında adil bir gelir durumu sağlandığında, ekonomik büyüme daha sürdürülebilir hale gelmektedir. Gelir eşitsizliğinin azalması, toplumsal barışın korunması ve siyasi istikrarın sürdürülmesine etkisi vardır. Adil gelir durumu, sosyal refahı artırır ve ekonomik büyümeyi teşvik eden bir strateji olarak ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada“Vergi Yükü, Enflasyon ve Ekonomik Büyümenin Gelir Dağılımı Üzerindeki Etkisi”konusunu araştırırken, vergi, vergi yükü ve ilgili değerler ele alınmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, enflasyon ve vergi yükü gelir dağılımı üzerindeki etkisinde istatistiki olarak anlamlıdır. Diğer taraftan, GSYİH'nin gelir dağılımı üzerinde istatistiki olarak anlamlı bulgular tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of a country's economic development is the explain ability of income development. One of the effective tools to reduce income inequality is tax. Taxes increase social welfare as well as reducing income inequality. Therefore, a fair and effective tax policy is one of the fundamental uncertainties of social justice and economic development. Income inequality can lead to social unrest, increased crime rates and economic instability. In particular, the developing situation has a critical structure for the economic, social and political stability of the income situation. It also plays a fundamental role in the sustainability of democratic regimes independent of the middle class; Strong middle classes ensure balanced economic growth and social balance. In economic theory, current models generally focus on functional, emergent developments. When a fair income situation is ensured among production factors, economic growth becomes more sustainable. It has an impact on reducing income inequality, preserving social peace and maintaining political stability. Fair income increases social welfare and emerges as a strategy that promotes economic growth. In this study, while researching the topic“The Effect of Tax Burden, Inflation and Economic Growth on Income Distribution”, tax, tax burden and related values are discussed. According to the findings of the study, inflation and tax burden are statistically significant in their impact on income distribution. On the other hand, no statistically significant findings could be detected on the income distribution of GDP.