Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) nedeniyle aktif ve pasif hipotermi uygulanan bebeklerin kan gazında karboksihemoglobin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of carboxyhemoglobin levels in blood gases of newborns receiving active and passive hypothermia due to hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE)
  1. Tez No: 939306
  2. Yazar: GÜL FİDAN ÇEKİRGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Hipoksik-iskemik ensefalopati (HİE), oksidatif stresle ilişkilidir ve oksidatif hasarın göstergelerinden biri, karbonmonoksit (CO) ile hemoglobin (Hb) arasındaki reaksiyon sonucu oluşan karboksihemoglobindir (COHb). Karboksihemoglobin düzeyleri, rutin kan gazı analizlerinde ölçülerek, hipoksik-iskemik durumların değerlendirilmesine yardımcı olur. HİE tanısında ve soğutma tedavisinin gerekliliği konusunda çeşitli standart parametrelerden yararlanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, asfiksi şiddetinin değerlendirilmesi için COHb düzeylerinin, tanı ve klinik izlemde yeni bir biyomarker olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Araştırma Ümraniye EAH Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, tek merkezli, retrospektif ve kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, Ocak 2021 - Ocak 2025 tarihleri arasında hastanemizde doğan veya dış merkezden ilk altı saat içerisinde HİE ön tanısı ile sevk edilip tedavisine hastanemizde devam edilen bebekler dahil edilmiştir. Orta ve ağır HİE tanımı için Sarnat skorlama sistemi kullanılmıştır. Gestasyonel haftası >36 hafta, TND kriterlerine göre HİE tanısı alan ve TH uygulanan hastalar ile doğum sonrası pasif soğutulan ancak ilk 6 saat nörolojik muayene ve skorlamaya göre HİE dışlanarak TH tedavisi uygulanmayan hastaların demografik verileri, klinik evrelemesi, antenatal özellikleri ve kan gazı parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların hastane veri tabanındaki bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Anneye ait özellikler (yaş, parite, kronik hastalıklar, gebelikte diyabet, hipertansiyon, kullanılan ilaçlar, ateş, gebelik sırasında geçirilen enfeksiyon öyküsü, erken membran yırtılması) ve bebekle ilgili özellikler (gebelik süresi, doğum kilosu, cinsiyet, doğum şekli, Apgar skoru, doğum odasında yapılan resüsitasyon, solunum desteği tipi ve süresi, klinik olarak gözlemlenen nöbet varlığı, nöbet tedavisinde kullanılan antikonvülzan ilaçlar, hastanede yatış süresi, erken neonatal sepsis varlığı, kord kan gazı sonuçları, postnatal 1. saat ve 6. saat kan gazı parametreleri, aEEG sonuçları ve MRG bulguları) kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılmış, kategorik veriler için Ki kare testi ve Fisher exact testi, sürekli veriler için ise Mann-Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) is associated with oxidative stress, and one of the indicators of oxidative damage is carboxyhemoglobin (COHb), formed by the reaction between carbon monoxide (CO) and hemoglobin (Hb). COHb levels can be measured through routine blood gas analysis and may assist in the evaluation of hypoxic-ischemic conditions. Various standard parameters are used to support diagnosis and the need for cooling therapy in HIE. The aim of this study was to investigate the potential of COHb levels as a novel biomarker for evaluating the severity of asphyxia, and its usability in diagnosis and clinical follow-up. Materials and Methods: This single-center, retrospective, cross-sectional study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit of Ümraniye Training and Research Hospital. Newborns born at our hospital or transferred from external centers within the first six hours with a preliminary diagnosis of HIE between January 2021 and January 2025 were included. The Sarnat scoring system was used to define moderate and severe HIE. Term infants (>36 weeks of gestation) diagnosed with HIE according to TND criteria and treated with therapeutic hypothermia (TH), as well as those who received passive cooling but were later excluded from TH based on neurological assessment within the first six hours, were evaluated in terms of demographic data, clinical staging, antenatal features, and blood gas parameters. Data from the hospital database were reviewed retrospectively. Maternal characteristics (age, parity, chronic diseases, diabetes or hypertension during pregnancy, medication use, fever, infections during pregnancy, premature rupture of membranes) and neonatal characteristics (gestational age, birth weight, gender, mode of delivery, Apgar scores, resuscitation at birth, type and duration of respiratory support, presence of clinically observed seizures, antiepileptic drugs used, length of hospital stay, early-onset neonatal sepsis, cord blood gas results, postnatal 1st and 6th hour blood gas parameters, aEEG findings, and MRI results) were recorded. Data were analyzed using SPSS version 23.0. Chi-square and Fisher's exact tests were used for categorical variables, and the Mann-Whitney U test was used for continuous variables. A p-value of