Üriner sistem enfeksiyonu tanısı ile çocuk sağlığı ve hastalıkları servisinde izlenen hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective study of patients followed up in the child health and diseases clinic with the diagnosis of urinary system infection
  1. Tez No: 939307
  2. Yazar: HALİME KURT
  3. Danışmanlar: DR. CANAN HASBAL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde Ocak 2020 - Aralık 2023 tarihleri arasında üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) tanısı ile yatırılarak izlenen 1 ay – 18 yaş arası çocuk hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının saptanması, en sık görülen üropatojenlerin belirlenmesi, mevcut antibiyotik direnç oranlarının saptanması ve sonuç olarak tedavide kullanılabilecek ajanların belirlenmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca, yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre enfeksiyonun seyri, etken mikroorganizmalar ve eşlik eden risk faktörleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda ÜSE tanısı ile yatırılarak takip edilen 206 hastanın verileri retrospektif değerlendirilmiştir. İdrar kültüründe, orta akım veya torba ile alınan örneklerde ≥100.000 cfu/ml, kateterle alınan örneklerde ≥10.000 cfu/ml, suprapubik aspirasyonla alınan örneklerde herhangi bir üreme varlığı enfeksiyon açısından anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya yenidoğan dönemi (
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the demographic, clinical, laboratory, and imaging findings of pediatric patients aged 1 month to 18 years who were hospitalized with a diagnosis of urinary tract infection (UTI) between January 2020 and December 2023 at the Pediatric Department of Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital. The study also aims to identify the most common uropathogens, determine current antibiotic resistance rates, and contribute to the selection of appropriate agents for empirical treatment. In addition, the relationship between age, gender, infection course, causative microorganisms, and associated risk factors was investigated. Materials and Methods: A total of 206 hospitalized patients diagnosed with UTI were retrospectively analyzed. Significant bacterial growth was defined as ≥100,000 cfu/ml in midstream or urine bag samples, ≥10,000 cfu/ml in catheter samples, and any bacterial growth in suprapubic aspiration samples. Patients in the neonatal period (