Sağlıklı obez kedilerde seçilmiş serum biyokimyası parametreleri ile serum visfatin ve C-reaktif protein düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum visfatin and C-reactive protein levels with selected serum biochemistry parameters in healthy obese cats
  1. Tez No: 939321
  2. Yazar: MERAL ÇIKMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Veteriner kliniklerine başvurular arasında kedilerde obezite, yaygın klinik problemlerden biridir. Obezite, diabetes mellitus ve hepatik lipidozis gibi diğer durumlar için risk faktörü olmasının yanı sıra sadece etkilenmiş kedilerde morbidite artışına sebep olmaz, aynı zamanda kedinin yaşam süresini de kısaltır. Bir kedide ideal vücut ağırlığının %20'sinden fazla total vücut ağırlığı varlığı, obezite olarak adlandırılır. Kedilerde obezite kozmetik bir sorun olmak dışında osteoartritis, alt üriner sistem hastalığı, oral boşluk hastalıkları, topallık, neoplazi, dermatolojik bozukluklar, hepatik lipidoz ve diabetes gibi çeşitli bozukluklara yol açacağından dolayı obezite varlığında vücutta oluşan patofizyolojilerin anlaşılması, genç kedilerde obezitenin önlenmesi, sağlıklı ve etkili kilo verme programlarının uygulanması oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalarda, beslenme ve coğrafik faktörler gibi pek çok etmen tarafından etkilense de, ev kedilerinde obezite prevalansının %60'lara ulaştığı bildirilmektedir. İnsan obezite vakalarına benzer patolojiye sahip kedi obezitesinin patofizyolojisinin çeşitli belirteçler (visfatin ve C-reaktif protein) ve seçilmiş serum biyokimyası parametreleri ile araştırılması klinik olarak sağlıklı görünen canlılarda da yangısal ve/veya patolojik süreçlerin başladığını gösterebilir ve erken müdahaleye imkân sağlar. Düşük dereceli yangısal duruma sebep olan obezite durumunda proenflamatuvar özelliklere sahip güncel biyobelirteçlerin diğer geleneksel belirteç ve parametrelerle araştırılması obez kedilerde yeni diagnostik biyobelirteçlerin keşfedilip klinik pratiğe aktarılmasını sağlayabilir. Bu sebeple bu tez çalışmasının amacı, klinik olarak sağlıklı obez kedilerde seçilmiş serum biyokimyası parametreleri ile serum visfatin ve C-reaktif protein düzeylerinin araştırılıp subklinik patolojilerin belirlenmesi ve elde edilen sonuçlar ile risk altındaki kedilere uygun kilo verme ve tedavi protokollerinin başlatılmasına imkân vermektir. ANAHTAR KELİMELER: Obezite , Biyobelirteç, Diagnoz, Serum Biyokimyası, Kedi
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most common clinical problems among cats admitted to veterinary clinics. In addition to being a risk factor for other conditions such as diabetes mellitus and hepatic lipidosis, it not only causes increased morbidity in affected cats, but also shortens the cat's life expectancy. The presence of a total body weight of more than 20% of the ideal body weight in a cat is called obesity. Obesity in cats, apart from being a cosmetic problem, will lead to various disorders such as osteoarthritis, lower urinary tract disease, oral cavity diseases, lameness, neoplasia, dermatological disorders, hepatic lipidosis and diabetes. Therefore, understanding the pathophysiology that occurs in the body in the presence of obesity, preventing obesity in young cats, healthy and effective is very important to implement weight loss programs. Studies have reported that the prevalence of obesity in domestic cats reaches 60%, although it is affected by many factors such as nutrition and geographical factors. Investigation of the pathophysiology of cat obesity, which has a pathology similar to human obesity cases, with various markers (visfatin and C- reactive protein) and selected serum biochemistry parameters may indicate the onset of inflammatory and/or pathological processes in clinically healthy creatures and allow early intervention. In case of obesity, which causes a low-grade inflammatory state, investigating current biomarkers with pro-inflammatory properties with other traditional markers and parameters may enable the discovery of new diagnostic biomarkers in obese cats and their transfer into clinical practice. For this reason, the aim of this thesis study is to investigate selected serum biochemistry parameters and serum visfatin and C-reactive protein levels in clinically healthy obese cats, and with the results obtained, to determine subclinical pathologies and to enable the initiation of appropriate weight loss and treatment protocols for cats at risk. KEYWORDS: Obesity , Biomarker, Diagnosis, Serum Biochemistry, CAT