Karşılaştırmalı reklamlar yoluyla marka hakkının ihlali
Infringement of trademark rights through comparative advertising
- Tez No: 939320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF CEMRE HAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Markanın karşılaştırmalı reklamlarda kullanılması hususu ilk kez 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) ile düzenlenmiştir. SMK uyarınca işaretin hukuka uygun olmayan şekilde karşılaştırmalı reklamlarda kullanılması marka hakkı sahibi tarafından engellenebilecek olup bu hâl marka hakkına tecavüz sayılmaktadır. Bu kullanıma, SMK'de açıkça marka hakkına tecavüz sayılan hâller arasında yer verilmiş olsa da söz konusu kullanımın markasal kullanım teşkil edip etmediği ve ihlalin meydana gelmesi için reklamın taşıması gereken hukuka aykırılık öğretide tartışılmıştır. Markanın işlevlerine zarar vermeksizin haksız rekabet teşkil etmeyen bir karşılaştırmalı reklamda kullanımının marka sahibi tarafından engellenebilmesi, marka korumasının amacıyla da bağdaşmayacağından ihlal hâlinin reklamın haksız rekabet oluşturmasına bağlı olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Bu nedenle markanın karşılaştırmalı reklamlar yoluyla ihlali, reklamın oluşturduğu haksız rekabete göre farklı şekillerde meydana gelebilecekse de çalışmamızda reklamın gerçeğe aykırı veya yanıltıcı açıklamalar içermesi, kötüleyici veya rakibinin tanınmışlığından yararlanma teşkil etmesi hâlleri irdelenmiştir. Reklamın haksız rekabet oluşturmasıyla ortaya çıkan bu ihlal hâlinde marka hakkı sahibinin haksız rekabet hükümlerine başvurma imkânı da bulunmakta olup başvurulabilecek hukuki yollar inceleme konusu yapılmıştır. Bu çalışma“Karşılaştırmalı Reklamlar Yoluyla Marka Hakkının İhlali”konusunda yapılmıştır. Söz konusu hukuka aykırılık hâli marka hukuku, reklam hukuku ve haksız rekabet hukuku çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of trademarks in comparative advertisements is regulated for the first time under the Industrial Property Law No. 6769 (IPL). Pursuant to the IPL, the unlawful use of the mark in comparative advertisements may be prevented by the trademark right holder, and this is considered as infringement of the trademark right. Although this use is explicitly included among the cases of infringement of the trademark right under the IPL, whether such use constitutes trademark use and the illegality that the advertisement must bear for the infringement to occur have been discussed in the doctrine. Since the use of the trademark in a comparative advertisement that does not constitute unfair competition without harming the functions of the trademark can be prevented by the trademark owner, it can be said that the infringement occurs due to the unfair competition of the advertisement. Therefore, although the infringement of the trademark through comparative advertisements may occur in different ways depending on the unfair competition created by the advertisement, in our study, the cases where the advertisement contains untrue or misleading statements, is disparaging or takes advantage of the reputation of its competitor are examined. In the event of this violation arising from unfair competition, the trademark right holder has the opportunity to apply to the unfair competition provisions and the legal remedies that can be applied are examined. This study is on“Infringement of Trademark Rights through Comparative Advertisements”. The unlawfulness in question is analysed within the framework of trademark law, advertising law and unfair competition law.