Rotavirus ve adenoviruslü çocukların eser element profilinin incelenmesi
Investigation of trace element profile of children with rotavirus and adenovirus diarrhea
- Tez No: 939331
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut gastroenteritler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülmekte ve çocuklarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Dünyamızda solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en çok ölüme sebep olan akut gastroenteritlerdir. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda gastroenterit etkenleri arasında ilk sırayı rotaviruslar oluştururken ikinci sırayı adenoviruslar takip etmektedirler. Rota virüsü, bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olan ve çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip bir virüstür. Dünya genelinde görülen bu virüs bebeklerde ve çocuklarda ishal başlangıcının ilk sırada gelen nedenidir. Adenovirüs, vücutta hafif ya da şiddetli enfeksiyona neden olabilen virüs grubu olarak adlandırılır. Bu tür virüs enfeksiyonların vücutta etkilediği en yaygın bölge solunum sistemidir. Enfeksiyonlar soğuk algınlığı veya grip benzeri belirtilere neden olabilir. Enfeksiyonların çoğu kez hafif seyreder ve tedavisi genellikle semptom ve belirtileri düzeltmeye yönelik yapılır. ANAHTAR KELİMELER: ROTAVİRÜS, ADENOVİRUS VE ESER ELEMENT
Özet (Çeviri)
Acute gastroenteritis is common in developed and developing countries and is one of the most important causes of morbidity and mortality in children. Acute gastroenteritis is the most common cause of death in the world after respiratory tract infections. Rotaviruses are the leading cause of gastroenteritis, especially in children under 5 years of age, followed by adenoviruses. This virus, seen worldwide, is the leading cause of diarrhea in infants and children. Adenovirus is called a group of viruses that can cause mild or severe infection in the body. The most common part of the body affected by these types of viral infections is the respiratory system. Infections can cause cold or flulike symptoms. KEYWORDS: ROTAVİRUS, ADENOVİRUS AND TRACE ELEMENT