Kant'ın sensus communıs'inin kökenleri ve işlevi
The origins and function of the sensus communis in Kant's philosophy
  1. Tez No: 939332
  2. Yazar: DENİZ GÖNÜL ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Kant'ın estetik felsefesinde ortaya koyduğu sensus communis kavramının, öncelikle felsefe tarihinde Kant'tan önce ne şekillerde ortaya çıktığı araştırılmakta ve onun bu kavramının felsefe tarihindeki hangi temellerden şekillendiği incelenmektedir. Bu amaç için öncelikle sensus communis kavramının ilk karşımıza çıkışı Aristoteles'le olduğundan, ilk bölüm önce Aristoteles'ten başlamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, Aristoteles'in düşüncelerini kendi felsefeleriyle harmanlayan ve Aristoteles'in felsefesini yorumlayarak ona yeni bir boyut getiren Ortaçağ filozofları da Aristoteles'le birlikte ele alınıp yine ilk bölümde Aristotelesçi hattın karşısında Stoa Dönemi'nde karşımıza çıkan ortak kavramlar çerçevesinde etik ve toplumsal temeller ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde ise Aydınlanmayla ve sonrasında Kant'ın kendi felsefesinde bizi bu kavramla tanıştırdığı Yargı Gücünün Eleştirisi'yle devam edilip sensus communis'e bu bölüm içerisinde giriş yapılmaktadır. Çalışmamızın en sonunda, Kant'ın sensus communis'inin bütün bunların ışığında bir incelemesi yapılarak, onun kökenlerinin Aristoteles ve Stoa olmak üzere iki temel hattan hangisine bağlanabileceği ortaya konulup, bu temellerle bağlantılı olarak da onun politik işlevi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of sensus communis, which Kant put forward in his aesthetic philosophy, is first investigated in which ways it emerged in the history of philosophy before Kant, and the foundation on which this concept of his was shaped in the history of philosophy are examined. For this purpose, since the concept of sensus communis first appeared with Aristotle, the first section starts with Aristotle. In this context, in our study, the medieval philosophers who blended Aristotle's thoughts with their own philosophies and bring a new dimension to Aristotle's philosophy by commenting on it are also discussed together with Aristotle, and again in the first section, ethical and social foundations are presented within the framework of common concepts that we encounter in the Stoic Period against the Aristotelian line. In the second section, it is continued with the Enlightenment and later with the Critique of the Power of Judgement, where Kant introduces us to this concept in his own philosophy, and sensus communis is examined in the light of these, and its origins are revealed to which of the two main lines, Aristotle and Stoa, and its political function is discussed in connection with these foundations.