Sosyal belediyecilik çerçevesinde yaşlı bireylere sunulan hizmetler: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Services provided to elderly individuals within the framework of social municipality: The example of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 939338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKEN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Yaşlılara yönelik kamusal hizmetlerin yürütülmesinde ana sorumluluk merkezi yönetimdedir. Ancak yaşlıların sosyal ihtiyaçlarının sadece merkezi yönetim tarafından karşılanabilmesinin mümkün olmaması nedeniyle merkezi yönetimin sosyal politika alanında işlevselliği azalmış olup yaşlılara yönelik hizmetlerin sunulmasında yerel yönetimlerin rol ve sorumlulukları ön plana çıkmaktadır. Yerel yönetim birimlerinden olan belediyelerin yerel halkın beklenti ve taleplerini en iyi şekilde tespit ederek hizmetlerin daha etkili ve verimli sunulmasını sağlayabilmesi, bu birimlerin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde sosyal politikaların topluma sunulmasındaki işlevinin belirginleşmesine de katkı sağlamıştır. Bu noktadan hareketle çalışmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşlılara yönelik sunulan hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi'ne ait faaliyet raporları, performans raporları ve stratejik planlar gibi resmi dokümantasyon üzerinde yapılan inceleme ile detaylı araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında görevli belediye çalışanlarının mesleki uygulamalar kapsamında nasıl bir organizasyon şeması oluşturdukları, yaşlı bireylere yönelik sosyal yardım ve sosyal hizmet uygulamalarına ilişkin görüşleri ve deneyimleri katılımcılarla yapılan derinlemesine görüşmelerle elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve belediyenin sunduğu hizmetler 2020-2024 Ankara Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı da dikkate alınarak sosyal belediyecilik çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu değerlendirmeler doğrultusunda, yaşlı bireylerin refah düzeyini arttırmaya ilişkin öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main responsibility for the conduct of public services for the elderly lies with the central government. However, since it is not possible to meet the social needs of the elderly only by the central government, the functionality of the central government in the field of social policy has decreased and the roles and responsibilities of local governments come to the fore in the provision of services for the elderly. The ability of municipalities, which are one of the local government units, to provide more effective and efficient services by determining the expectations and demands of the local people in the best way, has contributed to the clarification of the function of these units in the presentation of social policies to the society within the framework of social municipalism. From this point of view, the study aims to investigate the services provided for the elderly in detail by using document analysis, which is one of the qualitative data collection techniques, through an examination of official documents such as annual reports, performance reports and strategic plans of Ankara Metropolitan Municipality. In addition, in-depth interviews were conducted with the participants to find out how the municipality employees working in the field of social assistance and social services create an organisational chart within the scope of professional practices, their views and experiences regarding social assistance and social service practices for elderly people. The results obtained and the services provided by the municipality were evaluated by taking into account the 2020-2024 Ankara Metropolitan Municipality Strategic Plan. In line with these evaluations, it has been tried to develop a policy proposal to increase the welfare level of elderly individuals.