Minör kafa travması ile başvuran antikoagülan ve/veya antiplatelet tedavi altındaki hastaların acil servis yönetimini etkileyen faktörlerin araştırılması: Prospektif, gözlemsel çalışma
Investigation of factors affecting the emergency department management of patients on anticoagulant and/or antiplatelet therapy presenting with minor head trauma: A prospective, observational study
- Tez No: 939339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YALÇINLI, DR. ÖZGE CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kafa travması sonrası başvuru sık acil servis başvuruları arasındadır. Minör kafa travması nedeniyle acil servise başvuran ve antikoagülan ve/veya antiplatelet tedavi altında bulunan hastaların yönetimini etkileyen faktörler incelenecektir. Çalışmamızda antiplatelet ve/veya antikoagülan kullanan hastalar intrakraniyal kanama ve gecikmiş intrakraniyal kanama açısından kendi aralarında ve bu ilaç grubunu kullanmayan kontrol hasta grubuyla karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlananan çalışmamız Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne Eylül 2023- Eylül 2024 tarihleri arasında minör kafa travması ile başvuran hastalar dahil edilmiştir. Klinik araştırmalar etik kurul onayı 05.09.2023 tarihinde 23-9/3 karar numarası ile alınmıştır. Travma mekanizmasında bağımsız olarak 18 yaşından büyük GKS 13 ve üzerinde olan kafa travması sebebiyle primer hekimi tarafından kraniyal beyin tomografisi çekilen hastalar dahil edildi. Çalışmada18 yaşından küçük olan, GKS 13'ün altında olan, gebe olan, çalışmaya onam vermeyen, çalışma sırasında veri kaybı olan, kraniyal görüntüleme endikasyonu konulmayan ve görüntüleme yapılmayan hastalar dışlandı. Hastaların demografik bilgileri, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, travma mekanizmaları, başvuru semptomları, Glasgow Koma Skoru değerleri, vital bulguları, görüntüleme sonuçları, hasta sonlanımları kaydedilmiştir. Hastaların intrakraniyal kanama, operasyon gerekliliği, yoğun bakım, servis yatış gerekliliği ve gecikmiş intrakraniyal kanama verileri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda Eylül 2023- Eylül 2024 tarihleri arasında 1130 hasta dahil edildi. Bu hastaların 629(%55)'unu antikoagülan/antiplatelet ilaç kullanan olgu grubu oluştururken, 501'ini(%45) ilaç kullanmayan kontrol grubu oluşturdu. Çalışmamızdaki 629 hastada en sık kullanılan ilaç tekil asetil salisilik asit(ASA) preparatları 424(%67,4) olarak saptandı. Tekil klopidogrel kullanan hasta sayısı 54(%8,6) ile ikinci sıklıktaydı. Dual antiplatelet tedavisi (ASA + klopidogrel) altında olan hasta sayısı ise 39(%6,2) olarak saptandı. Antikoagülan ilaçlardan ise en sık warfarin 36(%5,6) kullanımı saptandı. Olgu grubunda 49(%7,7) hastanın beyin BT'sinde radyolojik bulgu saptandı. Kontrol grubunda ise 26(%5,2) hastanın BT görüntülemesinde radyolojik bulgu saptandı. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı(p:0,092). İntrakraniyal kanama açısından değerlendirme yapıldığında olgu grubunda 37(%5,9) hastanın beyin BT'sinde intrakraniyal kanama saptanırken kontrol grubunda 20(%4) hastada intrakraniyal kanama saptandı. İntrakraniyal kanama açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı(p:0,172). GKS skorunun 15'ten düşük olması, iv başvuruda amnezi olması, baş dönmesi olması, başvuruda uyku halininin olması, INR değerinin>1.5 olması ile başvuruda çekilen beyin BT'de intrakraniyal kanama olması arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptandı. Hastaların 30 günlük sonlanımına bakıldığında olgu grubundan 14(2,2%) hastanın acil servise tekrar başvurup görüntüleme yapıldığı; bu hastaların 2(%0,3)'sinin gecikmiş intrakraniyal kanama saptandığı ve yoğun bakıma yatırıldığı, 1(%0,15) hastanın var olan intrakraniyal kanamanın progrese olması sebebiyle beyin cerrahisi servisine yatırıldığı saptandı. Bu olgulara cerrahi girişim ihtiyacı olmadığı saptandı. Kontrol grubunda ise 6(1,1%) hastanın tekrar acil servise başvurduğu yapılan değerlendirme sonrası hiçbir hastada intrakraniyal kanama saptanmadığı ve acil servisten taburcu edildiği belirlendi. SONUÇ: Çalışmamızda minör kafa travmasıyla başvuran antikoagülan ve/veya antiplatelet tedavi altındaki hastaların intrakraniyal kanama ve gecikmiş intrakraniyal kanama riski prevalansı düşük olarak saptandı. Çalışmamız doğrultusunda bu hasta grubu için başvuru anındaki bilgisayarlı tomografi görüntülemesinde patolojik bulgu yoksa ek hastane takibi veya tekrar görüntüleme yapmadan taburcu edilebileceğine dair veriler elde ettik. Bu bulgular daha geniş kapsamlı çok merkezli randomize kontrollü çalışmalarla desteklenebilir ve bu hasta grubu için öneriler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective:Visits to emergency departments due to head trauma constitute one of the most common reasons for presentation. This study aims to examine the factors influencing the management of patients presenting to the emergency department with minor head trauma who are receiving anticoagulant and/or antiplatelet therapy. We intend to compare patients under antiplatelet and/or anticoagulant treatment in terms of the prevalence of intracranial hemorrhage and delayed intracranial hemorrhage, both among themselves and against a control group not exposed to these medications. Materials and Methods: This prospectively designed study included patients who presented to the Emergency Department of the Ege University Faculty of Medicine between September 2023 and September 2024 due to minor head trauma. Ethical approval was obtained on September 5, 2023 (decision number: 23-9/3). Patients aged 18 years or older with a Glasgow Coma Scale (GCS) score of 13 or above, regardless of the trauma mechanism, and for whom cranial computed tomography (CT) was requested by their primary physician, were included in the study. Exclusion criteria included patients aged under 18, GCS scores below 13, pregnancy, refusal to participate, data loss during the study, absence of an indication for cranial imaging, or failure to undergo imaging. Data including demographics, chronic illnesses, medications used, trauma mechanisms, presenting symptoms, GCS scores, vital signs, imaging findings, and patient outcomes were collected. Additionally, variables such as the presence of intracranial hemorrhage, the need for surgical intervention, intensive care unit (ICU) admission, inpatient service requirement, and delayed intracranial hemorrhage incidence were recorded. Results: A total of 1,130 patients were included during the study timeframe. Of these, 629 patients (55%) were on anticoagulant/antiplatelet therapy, while 501 patients (45%) formed the control group. Acetylsalicylic acid (ASA) was the most frequently used drug among the 629 patients receiving therapy, utilized by 424 patients (67.4%). Clopidogrel was the second most common agent, used alone by 54 patients (8.6%), and dual antiplatelet therapy (ASA + clopidogrel) was identified in 39 patients (6.2%). Among anticoagulants, warfarin was the most common, used by 36 patients (5.6%). Radiological abnormalities on cranial CT were identified in 49 patients (7.7%) in the therapy group, versus 26 patients (5.2%) in the control group, but the difference did not reach statistical significance (p = 0.092). Intracranial vi hemorrhage was noted in 37 patients (5.9%) within the therapy group compared to 20 patients (4%) in the control group, without statistical significance (p = 0.172). However, a statistically significant association was established between the presence of intracranial hemorrhage on admission CT and factors including GCS scores below 15, presentation with amnesia, dizziness, drowsiness, or international normalized ratio (INR) values greater than 1.5. Regarding 30-day outcomes, 14 patients (2.2%) in the therapy group revisited the emergency department, underwent imaging investigations, and delayed intracranial hemorrhage (DICH) was identified in 2 cases (0.3%), necessitating ICU admission. One case (0.15%) demonstrated progression of an existing hemorrhage and was admitted to the neurosurgery ward; however, no surgical intervention was required. In contrast, 6 patients (1.1%) in the control group revisited the emergency department, and no intracranial hemorrhage was detected. All these patients were discharged from the emergency unit. Conclusion: In the context of our study, the prevalence of intracranial hemorrhage and delayed intracranial hemorrhage in patients receiving anticoagulant and/or antiplatelet therapy who presented with minor head trauma was observed to be low. The findings underscore that in the absence of pathological findings on cranial CT at presentation, such patients could potentially be safely discharged without additional hospital observation or repeat imaging. These results warrant validation through large-scale, multicenter, and randomized controlled trials to establish definitive clinical recommendations for this patient population.