Yöneticilerin değişime olan direnç eğilimlerinin incelenmesi
Exploring managers' resistance to change tendencies
- Tez No: 939337
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN METİN CAMGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Örgütsel değişim bir örgütün çevresel koşullara uyum sağlamak ve daha etkili bir örgüt haline gelmek amacıyla yapısal, süreçsel, stratejik olarak veya kültürel bir takım değişikler yapması olarak tanımlanmaktadır. Örgütlerde değişim kimi zaman planlanan ve istenen bir süreç olabilirken, kimi zaman da dış koşulların dayatması sonucu belirsizlik ve zorluklar içeren ve istenmeyen bir süreç olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu doğrultuda, değişim süreci her ne kadar fırsat ve yenilikleri içerse de, örgüt yöneticileri ve örgüt çalışanlarında değişime direnç davranışı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple değişimin doğru yönetilmesinde, değişimde aktif rol oynayan kurum ve birim yöneticilerinin değişime direnç eğlimlerine etki eden unsurlarının belirlenmesi önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın temel amacı, bir kurumda ekip yönetmekte olan yöneticilerin, belirsizlikten kaçınma eğilimleri ile psikolojik güvenlik algılarının değişime olan direnç eğilimlerine olan etkilerini araştımak ve belirlenen ilişkilerde, yöneticilerin katıldıkları 'Yönetici Geliştirme Programı'nın düzenleyicilik rolünün etkisini belirlemektir. Calışmaya konu olan veriler, savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren bir firmada yönetici olarak görev yapan 143 çalışandan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anket soruları yöneticilerin değişime olan direnç eğilimleri, belirsizlikten kaçınma, örgüt içerisinde algılanan psikolojik güvenlik ve ve bir takım demografik bilgileri ele alan dört bölümden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen modelin analizleri IBM SPSS 27, AMOS 21 ve Hayes (2018) tarafından geliştirilen Process Makro ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre algılanan psikolojik güvenliğin değişime direnç eğilimi üzerindeki etkisinin istatistiki olarak anlamlı ve negatif, yöneticilerin belirsizlikten kaçınma düzeylerinin ise anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğu görülmüştür. Çalışmanın düzenleyici değişkeni olan şirketin sunduğu yönetici geliştirme programına katılım durumunun ise hem psikolojik güvenlik değişime direnç eğilimi hem de belirsizlikten kaçınma ve değişime direnç eğilimi arasındaki ilişkiler üzerinde düzenleyicilik etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda gelecek araştırma önerileri tartışılmış ve uygulayıcı ve yöneticilere faydalı olabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational change refers to the structural, process, strategic, or cultural adjustments an organization makes to adapt to environmental conditions and improve effectiveness. While change can sometimes be a desired and planned initiative, it can also occur due to external pressures. At the same time, although change brings opportunities and innovations, it can also evoke resistance. Resistance to change is often linked to negative attitudes or ineffective behaviors. While managers have crucial responsibilities in enhancing organizational quality and establishing a strong organizational structure, they also play a significant role in navigating change. Therefore, it is vital to investigate the factors influencing managers' resistance to change tendencies. This study examines the individual and organizational factors that influence managers' resistance to organizational change. To achieve this objective, it investigates the impact of uncertainty avoidance and perceived psychological security on managers' resistance to change tendencies, while also exploring the moderating role of a manager development program in this relationship. The data relevant to the study was obtained from a survey of 143 employees employed as managers in a company within the defense industry sector. The survey questionnaire consisted of four sections that included scales for resistance to change, uncertainty avoidance, perceived psychological safety, and demographic variables. The study's hypotheses were tested using IBM SPSS 27, AMOS 21, and the Process Macro developed by Hayes (2018). The findings from the moderated regression analyses revealed that perceived psychological safety negatively predicted managers' resistance to change tendencies, while uncertainty avoidance positively predicted the tendency to resist change. Furthermore, the moderating role of the manager development program on these relationships was statistically significant as well. In line with the study's findings, future research suggestions were discussed, and some suggestions were made for practitioners and managers.