İbn Zencele'nin Hüccetü'l-Kıraat eseri bağlamında kıraat ilminde ihticâc olgusu
The phenomenon of necessity in the science of kiraat in the context of Ibn Zanjala's Hujjat Al-Kiraat
  1. Tez No: 939409
  2. Yazar: MUHAMMET MAHMUT SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN SÜTŞURUP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kıraat ilminde ihticâc olgusu, kıraatlerin nahiv, sarf, Kur'ân, Arap şiiri, konuşma ve lehçeler gibi güvenilir kaynaklara dayanarak sıhhatinin beyan edilmesini sağlayan eleştirel bir yaklaşım olup kıraat ilimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bir diğer adıyla tevcîhü'l-kıraat olarak bilinen bu ilim, Hicrî III/IX. yüzyılda tedvin faaliyetleriyle sistematik bir yapı kazanmıştır. Bu literatürün önde gelen temsilcilerinden biri olan İbn Zencele, Hüccetü'l-Kıraat adlı eseriyle kıraatlerin hüccetlendirilmesi konusunda kendine özgü metotları bulunan bir âlimdir. Bu bağlamda, kıraat ve Arap dili alanında önemli bir yere sahip olan müellifin, kıraat farklılıklarını gerekçelendirme biçimleri ve yöntemleri çalışmamızın temel inceleme konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, İbn Zencele'nin hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri ele alınmış; Hüccetü'l-Kıraat adlı eserinin kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, ihticâc olgusunun kavramsal çerçevesi ele alınarak, kıraatlerin seçimi ve tercihini gerekçelendiren temel kavramlar açıklanmış ve ihticâcın tarihi gelişim süreci incelenmiştir. Ayrıca, bu olgunun klasik ve modern literatürdeki yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, İbn Zencele'nin kıraat farklılıklarını hangi yöntemlerle hüccetlendirdiği analiz edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, müellifin kıraat farklılıklarını naklî deliller ve Arap dilbilimi çerçevesinde gerekçelendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bazı bölümlerde dil âlimleri ve müfessirlerin görüşlerine yer vererek hüccetlendirme sürecini güçlendirdiği görülmüştür. Bu bağlamda, çalışmamızda İbn Zencele'nin Hüccetü'l-Kıraat adlı eserinin kıraat ilmine katkılarını ortaya koymak, müellifin kıraat anlayışını tespit etmek ve tanıtmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of Ijtihijāj in the science of Qiraat is a critical approach that enables the declaration of the authenticity of the qiraat based on reliable sources such as grammar, spelling, Qur'an, Arabic poetry, speech and dialects, and is considered as one of the sciences of Qiraat. This science, also known as tawjih al-qiraat, gained a systematic structure with the editing activities in the third century Hijri. Ibn Zanjala, one of the prominent representatives of this literature, is a scholar who has his own unique methods on the justification of qiraat with his work entitled Hujjat al-Qiraat. In this context, the ways and methods of the author, who has an important place in the field of Qiraat and Arabic language, to justify the differences of Qiraat constitute the main subject of our study. Our study consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. In the introduction, Ibn Zanjala's life, scholarly personality, and works are discussed, and information is given about the sources of his work entitled Hujjat al-Qiraat. In the first chapter, the conceptual framework of the phenomenon of ihtijāj is discussed, the basic concepts that justify the selection and preference of qiraat are explained, and the historical development process of ihtijāj is analyzed. In addition, the place of this phenomenon in classical and modern literature is emphasized. In the second part, the methods by which Ibn Zanjala justifies the differences of qiraat are analyzed. As a result of the analysis, it was determined that the author justified the Qiraat differences within the framework of narrative evidence and Arabic linguistics. In addition, in some chapters, he strengthens the process of justification by including the opinions of linguistic scholars and commentators. In this context, the aim of this study is to reveal the contributions of Ibn Zanjala's Mujjjat al-Qiraat to the science of Qiraat and to identify and introduce the author's understanding of Qiraat.