Kutanöz melanomlu hastalarda serum eozinofilik katyonik protein, major bazik protein, eozinofil derive nörotoksin düzeyleri ve uzak metastaz varlığı ve hastalık evresi ile ilişkisi
Serum eosinophilic cationic protein, major basic protein, and eosinophil-derived neurotoxin levels in patients with cutaneous melanoma and their relationship with distant metastasis and disease stage
- Tez No: 939423
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KARAARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Kutanöz melanomda hastalık progresyonunu değerlendirmede serum belirteçlerinin duyarlılığı ve özgüllüğü sınırlıdır. Melanomun gelişimi ve ilerlemesinde tümör mikroçevresinin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Son yıllarda eozinofillerin ve eozinofilik granüllerin çeşitli kanserlerde rol oynadığına dair çalışmalar giderek artmaktadır. Melanomda eozinofilik parametrelerin rolü üzerine literatür kısıtlı ve tartışmalıdır ve yapılan bazı çalışmalar olası rollerine dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, melanomlu hastalarda kan eozinofil değerlerinin, serum eozinofilik katyonik protein (ECP), eozinofil derive nörotoksin (EDN) ve majör basic protein (MBP) düzeylerinin sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve bu parametrelerin melanom evresi, lenf nodu tutulumu ve metastaz ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dermatoonkoloji Birimi'ne Kasım 2022-Kasım 2024 tarihleri arasında başvurmuş 18-90 yaş arasında 48 melanom hastası ile kontrol grubu olarak 32 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Eozinofiliye neden olabilecek herhangi bir hastalığı, başka bir kanseri, hematolojik veya sistemik hastalığı, kanser yatkınlık sendromu olanlar, pediyatrik ve gebe olgular çalışmadan dışlandı. Çalışma için Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alındı (23-8T/74). Çalışmaya dahil edilen kişilerde demografik özellikler not edildi. Hastalar için, melanom evresi, lokasyonu, subtipi not edildi. Hem hasta hem de gönüllülerde tam kan sayımında eozinofil sayısı, serum ECP, EDN ve MBP düzeyleri değerlendirildi. BULGULAR Melanomlu hasta grubunda ortalama yaş 56,88 idi. Kadın/erkek oranı 27/21 idi. En sık görülen melanom subtipi yüzeyel yayılan melanom (YYM) idi (%47,9). Melanomların çoğunluğu extremite yerleşimli idi (%43,8). Hastaların %70,80'i lokal evre (Evre I ve II); %16,7'si Evre III; %12,5'i Evre IV idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION The sensitivity and specificity of serum markers in assessing disease progression in cutaneous melanoma are limited. Additionally, the tumor microenvironment is known to play a significant role in melanoma development and progression. Recent studies increasingly highlight the role of eosinophils and eosinophilic granules in various cancers. However, literature on the role of eosinophilic parameters in melanoma is limited and controversial, with some studies drawing attention to their potential roles. This study aims to compare blood eosinophil counts, serum eosinophilic cationic protein (ECP), eosinophil-derived neurotoxin (EDN), and major basic protein (MBP) levels in melanoma patients versus healthy controls, and to investigate the associations of these parameters with melanoma stage, lymph node involvement, and metastasis. MATERIALS AND METHODS This study included 48 melanoma patients aged 18–90 years who presented to the DermatoOncology Unit of the Department of Dermatology and Venereology at Ege University Faculty of Medicine Hospital between November 2022 and November 2024, as well as 32 healthy volunteers as the control group. Exclusion criteria included any condition causing eosinophilia, other cancers, hematological or systemic diseases, cancer predisposition syndromes, pediatric patients, and pregnant individuals. Ethical approval was obtained from the Ege University Medical Research Ethics Committee (23-8T/74). Demographic characteristics of participants were recorded. For melanoma patients, tumor stage, location, and subtype were documented. Both patients and controls underwent assessments for blood eosinophil counts, serum ECP, EDN, and MBP levels. RESULTS The mean age of the melanoma group was 56,88 years, and the female/male ratio was 27/21. The most common melanoma subtype was superficial spreading melanoma (SSM) (47.9%), and the majority of melanomas were located on the extremities (43.8%). Among the melanoma patients, 70.8% were in the localized stage (Stages I and II), 16.7% were in Stage III, and 12.5% were in Stage IV. The mean serum ECP (19,16 ng/mL vs 55,36 ng/mL) and MBP levels (1348,31 ng/L vs 4107,58 ng/L) were significantly lower in the melanoma group compared to healthy controls (p < 0.001).