Anonim şirketlerde genel kurulu toplantıya çağrı
Invitation to the general assembly meeting in joint stock companies
  1. Tez No: 939422
  2. Yazar: TUĞBA BIYIKOĞLU UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Anonim şirketin zorunlu organlarından biri olan genel kurul, pay sahiplerinin bu sıfattan doğan haklarının kullanıldığı, şirket ile ilgili önemli ve kritik nitelikteki kararların verildiği ve alınan kararlar doğrultusunda şirketin iradesinin oluştuğu organdır. Bu kapsamda hem şirket hem de pay sahipleri açısından büyük önem taşıdığı tartışmasızdır. Anonim şirket genel kurul kararlarının toplantı yapılarak alınması zorunludur. Genel kurul toplantılarının ise bir çağrı üzerine yapılması gerekmektedir. Pay sahiplerinin genel kurul toplantısına katılıp katılmayacaklarına ya da temsilci aracılığı ile katılım sağlayacaklarına karar verebilmeleri, toplantı gündemi hakkında önceden bilgi sahibi olarak toplantıya hazırlık yapabilmeleri ve bilinçli şekilde oy kullanarak şirketin faaliyetlerini yönlendirme imkânını elde edebilmeleri amacı ile toplantı öncesinde düzenli olarak bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Genel kurul toplantısı öncesinde yapılacak bu çağrı, önemi doğrultusunda kanunda ayrıntılı şekilde düzenlenmektedir. Çalışmamız, anonim şirket genel kurullarında toplantı çağrısı üzerine yapılmıştır. Çalışmamızda halka kapalı anonim ortaklıklarının genel kurul toplantı türleri, çağrıya yetkili kişiler, çağrı merasimi ve bu merasime aykırılık hallerine dair öğretide yer alan görüşler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general assembly of a joint stock company is one of the compulsory organs of the company. The general assembly is the body where the rights of the shareholders arising from this title are exercised, important and critical decisions regarding the company are made and the will of the company is formed in line with the decisions taken. In this context, it is indisputable that it is of great importance for both the company and the shareholders.Joint stock company general assembly resolutions must be taken by holding a meeting. General assembly meetings must be held upon a call. In order for the shareholders to decide whether to attend the general assembly meeting or to participate through a representative, to prepare for the meeting by being informed about the agenda of the meeting in advance, and to have the opportunity to direct the activities of the company by voting in an informed manner, they should be regularly informed before the meeting. In line with its importance, this call to be made before the general assembly meeting is regulated in detail in the law. Due to its importance, our study has been conducted on the call for meeting in joint stock company general assemblies. In our study, the types of general assembly meetings of joint stock companies closed to the public, the persons authorized to call the meeting, the call procedure and the opinions in the doctrine regarding the violation of this procedure are examined