Bireylerin sosyal medya kulanım düzeyleri ile haset/gıpta ve keyif alma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between individuals' social media usage levels and their envy/jealousy and pleasure levels
  1. Tez No: 939454
  2. Yazar: ŞEMA ÖZTÜRK YASEVİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ BURKOVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çeşitli çalışma ve raporlar, günümüzde sosyal medyanın bireylerin yaşamlarında önemli bir rolü ve işlevi olduğuna işaret etmektedir. Sosyal medyanın birçok olumlu etkisi olabileceği gibi çeşitli problemlere de yol açabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı işlevsel olmayan sosyal medya kullanımının bireylerin deneyimledikleri haset, gıpta duygularına ve aktivitelerden keyif almama (anhedoni) düzeylerine etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda nicel bir çalışma planlanmış, veri toplama için BeMaS-T Haset ve Gıpta Ölçeği, Snaith-Hamilton Hoşnutluk Değerlendirme Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ile çalışmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form kullanılmıştır. Çevrim içi veri toplama süreci sonunda 497 kişiye ulaşılmış, 21 kişini verileri 18-65 yaş kriterini sağlamadığı için veri setinden çıkarılmıştır. Analizler 476 katılımcının verileriyle gerçekleştirilmiştir. Örneklemin yaş ortalaması, 29,44±9,79 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %52,5'ini kadınlar, %47,5'ini erkekler oluşturmaktadır. Kurulan hipotezlerin test edilmesi amacıyla korelasyon, regresyon ve varyans analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular genellikle hipotezleri destekler niteliktedir. Problemli sosyal medya kullanımı ile gıpta ve haset arasında olumlu yönde anlamlı fakat zayıf düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Ek olarak, problemli sosyal medya kullanımının haset ve gıpta duygularını anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Buna karşılık problemli sosyal medya kullanımı ile anhedoni arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca, problemli sosyal medya kullanımı, anhedoniyi anlamlı ve negatif yönde yordamaktadır. Bu bulgulara ek olarak, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve sosyal medyada geçirilen günlük süre gibi bazı sosyodemografik değişkenlerin haset, gıpta ve/veya anhedoniye anlamlı etkileri tespit edilmiştir. Kurulan hipotezler, elde edilen bulgular ve ilgili literatür çerçevesinde ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various studies and reports indicate that social media has an important role and function in individuals' lives today. While social media can have many positive effects, it can also lead to various problems. In this context, the aim of this study is to examine the effects of dysfunctional social media use on the feelings of malicious and benign envy experienced by individuals and the levels of not enjoying activities (anhedonia). In this context, a quantitative study was planned, and the BeMaS-T Envy and Jealousy Scale, Snaith-Hamilton Pleasure Assessment Scale, Social Media Addiction Scale and the sociodemographic form prepared by the researcher were used for data collection. At the end of the online data collection process, 497 people were reached, and the data of 21 people were removed from the data set because they did not meet the 18-65 year age criterion. The analyses were conducted with the data of 476 participants. The average age of the sample was calculated as 29.44±9.79. 52.5% of the participants were women and 47.5% were men. Correlation, regression and variance analyses were performed to test the established hypotheses. The findings generally support the hypotheses. A positive, significant but weak relationship was found between problematic social media use and malicious and benign envy. In addition, it was found that problematic social media use significantly predicted feelings of malicious and benign envy. On the other hand, there is a negative and significant relationship between problematic social media use and anhedonia. In addition, problematic social media use significantly and negatively predicted anhedonia. In addition to these findings, some sociodemographic variables, such as gender, level of education, income level, and daily time spent on social media, have been found to have significant effects on malicious and benign envy, and/or anhedonia. The hypotheses were discussed and evaluated within the framework of the obtained findings and the relevant literature.