Türkiye'deki klinik psikologların psikolojik iyi oluş düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An examination of factors affecting the psychological well-being of clinical psychologists in Türkiye
- Tez No: 939513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER TAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Klinik psikologlar yoğun biçimde terapiler kaynaklı olumsuz dışsallıklarla yüzleşmektedir. Klinik psikologlara bu yüzleşmede önemli katkılar sunabileceği öngörülen psikolojik iyi oluşun faktörlerinin karşılaştırmalı ve bütüncül şekilde ortaya koyulması önem arz etmektedir. Bu çalışma pozitif psikoloji konularından psikolojik iyi oluşu etkileyen faktörlerin ortaya koyulması adına yaşam amacı ve anlamı, kişilik, algılanan sosyal destek ve iş-aile dengesi kavramlarıyla birlikte ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilindeki 211 klinik psikolog oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak nicel yöntemin anket tekniği kullanılmıştır. Online ve yüz yüze toplanan veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda kişilik, algılanan sosyal destek, yaşam amacı ile iş aile dengesi kavramlarının psikolojik iyi oluşu yordadığı ve hiyerarşik regresyon testleri sonucunda psikolojik iyi oluşun %90'ını açıkladığı görülmüştür. Demografik faktörler incelendiğinde, kadın psikologların psikolojik iyi oluş seviyelerinin daha yüksek olduğu ve medeni durumun da anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Ayrıca, mesleki deneyimin artmasının psikolojik iyi oluşu olumlu etkilediği, haftalık 30 saati aşmayan çalışma süresinin de pozitif katkı sağladığı bulunmuştur. Bu bağlamda, klinik psikologlara yönelik öneriler arasında anlamlı bir yaşam amacı geliştirmeleri, iş aile dengesini korumaları, düzenli tatil ve egzersiz yapmaları ve sağlıklı yaşam seçimleri yapmaları yer almaktadır. Çalışma koşullarının ve mesleki eğitimlerle kariyerin iyileştirilmesinin, psikolojik iyi oluşu artırmada yardımının olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Clinical psychologists are intensively confronted with negative externalities arising from therapies. It is important to reveal the factors of psychological well-being, which are predicted to provide important contributions to clinical psychologists in this confrontation, in a comparative and holistic manner. In this study, life purpose and meaning, personality, perceived social support, and work-life balance were examined together with the concepts of life purpose and meaning, personality, perceived social support, and work-life balance in order to reveal the factors affecting psychological well-being, one of the positive psychology topics. The sample of the study consists of 211 clinical psychologists in Istanbul. The survey technique of the quantitative method was used as the research method. The data collected online and face-to-face were analyzed using SPSS and AMOS package programs. As a result of the analysis, it was seen that personality, perceived social support, life purpose and work-family balance predicted psychological well-being and explained 90% of psychological well-being as a result of hierarchical regression tests. When demographic factors were analyzed, it was seen that female psychologists had higher levels of psychological well-being and marital status also showed a significant difference. In addition, it was found that increasing professional experience had a positive effect on psychological well-being, and working less than 30 hours per week also contributed positively. In this context, recommendations for clinical psychologists include developing a meaningful life purpose, maintaining work-family balance, taking regular vacations and exercise, and making healthy life choices.